„Idź pod prąd” opowiada historię grupy młodych chłopaków z Ustrzyk Dolnych, którzy w drugiej połowie lat 70. postanowili zbuntować się przeciwko PRL-owskiej rzeczywistości. Na czele tej buntu stanął charyzmatyczny Siczka – uczeń lokalnej zawodówki, który razem z przyjaciółmi stworzył jeden z pierwszych w Polsce zespołów punk rockowych – KSU. Film reżyserowany przez Wiesława Palucha przenosi widzów do czasów, w których muzyka stała się głosem oporu wobec systemu, a każdy dźwięk był symbolem walki o wolność i niezależność. To nie tylko opowieść o narodzinach zespołu, który zainspirował pokolenie, ale również o odwadze i determinacji młodych ludzi, którzy nie dali się stłumić PRL-owskiej machinie represji.
Punkrockowy bunt KSU, inspirowany brytyjską sceną muzyczną, to historia muzyki wolnych ludzi. Siczka i jego przyjaciele, po wysłuchaniu Sex Pistols w zagranicznej radiostacji, zdecydowali, że chcą wyrazić swój sprzeciw wobec systemu za pomocą muzyki. Wysyłając list do Radia Wolna Europa z prośbą o więcej punk rocka, młodzi chłopcy nie spodziewali się, że ich działania zwrócą uwagę Służby Bezpieczeństwa. Przesłuchania, groźby i naciski nie powstrzymały jednak KSU przed kontynuowaniem swojej twórczości. Film pokazuje nie tylko trudności, z jakimi musieli zmagać się młodzi muzycy, ale również ich niezłomność w dążeniu do wolności artystycznej.
Seanse w Bieszczadzkim Domu Kultury i Ustrzyckim Domu Kultury
Film „Idź pod prąd” będzie wyświetlany w dwóch miejscach na terenie Bieszczad. W Bieszczadzkim Domu Kultury w Lesku pokazy zaplanowano na 5 października o godzinie 17:00 oraz 6 października o tej samej porze. W Ustrzyckim Domu Kultury w Ustrzykach Dolnych film będzie można zobaczyć 4 października, 5 października i 6 października o godzinie 19:00. Bilety są dostępne online na stronach instytucji lub bezpośrednio w kasach, które będą otwarte godzinę przed każdym seansem.Film, trwający 97 minut, jest skierowany do widzów powyżej 15. roku życia, ze względu na swój intensywny przekaz i tematykę, która porusza trudne kwestie polityczne i społeczne tamtych czasów. Projekcja „Idź pod prąd” to doskonała okazja, aby przenieść się w czasy, kiedy muzyka była czymś więcej niż tylko dźwiękiem – była głosem buntu, wolności i sprzeciwu wobec opresyjnego systemu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.