Na terenie parafii w Polanie znajdują się dwie historyczne dzwonnice – murowana oraz drewniana. Drewniana dzwonnica cerkiewna to obiekt o konstrukcji słupowej, wzniesiony na planie kwadratu, z charakterystycznym oszalowaniem deskami. Pokryta blachą dachową, przez lata pełniła funkcję miejsca, z którego dźwięk dzwonu wzywał wiernych na nabożeństwa. W 1974 roku w dzwonnicy zawisł dzwon ufundowany przez biskupa przemyskiego Ignacego Tokarczuka. Na jego powierzchni widnieje inskrypcja: „Dzwon ten ufundowała dla Polany ksiądz biskup Ignacy Tokarczuk, ordynariusz przemyski, w roku świętym 1974. Żywych zwołuję, zmarłych opłakuję. Imię jego Ignacy”.
Wraz z upływem lat drewniana konstrukcja zaczęła ulegać degradacji. Pogarszający się stan dachu, uszkodzone tynki oraz zawilgocone fundamenty sprawiły, że konieczne stało się podjęcie pilnych prac renowacyjnych.
Zakres przeprowadzonych prac
Generalny remont dzwonnic, zarówno tej murowanej, jak i drewnianej rozpoczął się w październiku 2024 roku i został sfinansowany w ramach rządowego programu „Polski Ład”. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 187 tysięcy złotych, z czego 4 tysiące złotych stanowił wkład własny parafii, który udało się pozyskać dzięki staraniom proboszcza księdza Marka Ruska.W ramach prac przeprowadzono demontaż starej konstrukcji dachu i wykonanie nowego poszycia, odnowienie i zabezpieczenie drewnianej konstrukcji dzwonnicy, a także remont tynków oraz osuszenie i izolację fundamentów, aby zabezpieczyć obiekt przed wilgocią i dalszą degradacją.
Drewniana, została bardzo gruntownie odrestaurowana, rękami i sercami ludzi, którzy tu pracowali, od świtu aż do późnego wieczora. Dzwonnica, posiada też swoje serce, którym jest dzwon, ufundowany przez arcybiskupa Ignacego Tokarczuka, człowieka wielkiej wiary i mądrości. Fundując dzwon pragnął aby przypominał mieszkańcom Polany, o tym, że Bóg ich kocha i chce być przez nich kochany. Druga dzwonnica, niestety milcząca uświadamia nam jak łatwo w życie każdego z nas może wejść samozadowolenie, egoizm, czyli brak wiary. Z tej sytuacji też jest wyjście, w tej dzwonnicy została umieszczona figurka Matki Bożej, która swoim milczeniem i pokorą pokazuje nam drogę do Boga. Może właśnie, tej ciszy potrzebuje współczesny człowiek, aby się zatrzymać i pomyśleć po co żyję. Jaki sens ma to wszystko co robię nie tylko dla przemijającej doczesności ale i dla wieczności
– napisał na stronie polana.sdb.org.pl ksiądz Mieczysław Faruń.
Ochrona dziedzictwa kulturowego regionu
Polana, malownicza miejscowość w gminie Czarna, jest miejscem o bogatej historii. Znajdująca się tu cerkiew, uznawana za najstarszą w Bieszczadach, pochodzi prawdopodobnie z 1790 roku, choć niektóre źródła wskazują na jeszcze wcześniejszą metrykę. Obiekt, który pierwotnie pełnił funkcję rzymskokatolickiej kaplicy dworskiej, przez lata przechodził różne koleje losu – w XX wieku pełnił między innymi funkcję magazynu zbożowego, by ostatecznie powrócić do roli sakralnej. Dzwonnica, która od niemal stu lat towarzyszy cerkwi, jest jej integralnym elementem i ważnym symbolem lokalnej historii. Przeprowadzony remont pozwolił na zachowanie tej cennej pamiątki dla przyszłych pokoleń.Odnowiona dzwonnica i cerkiew w Polanie stanowią nie tylko istotne zabytki, ale także atrakcję turystyczną dla miłośników historii i architektury drewnianej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.