reklama

Dzień otwarty na wykopaliskach w Woli Michowej. Prezentację znalezisk i możliwość wysłuchania historii połączono z modlitwą [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Dzień otwarty na wykopaliskach w Woli Michowej. Prezentację znalezisk i możliwość wysłuchania historii połączono z modlitwą [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
16
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
AktualnościOdkrycia wykopaliskowe od zawsze wzbudzały duże zainteresowanie osób z zewnątrz, z kolei dla archeologów stanowiły „owoc” ich pracy. To również przypomnienie i próba dojścia do faktów z wydarzeń mających miejsce przed laty. Wczoraj, na terenie wykopalisk w Woli Michowej odbył się dzień otwarty.
reklama

Dzień otwarty był doskonałą okazją, by zobaczyć jak wygląda praca archeologów. W Woli Michowej na terenie gminy Komańcza od kilkunastu dni trwają prace wykopaliskowe podczas których odkryto pozostałości po dzwonnicy, mur okalający cerkiew Świętego Mikołaja i jej fragmenty, zbiorową mogiłę żołnierzy armii austro-węgierskiej poległych między styczniem a kwietniem 1915 roku oraz przedmiot, którego nikt tak naprawdę się nie spodziewał, a stanowi bardzo istotną rolę.

Dzień otwarty na wykopaliskach w Woli Michowej

W piątek, wszyscy zainteresowani mogli odwiedzić plac wykopalisk i przyjrzeć się działaniom archeologów i studentów Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ponadto integralną częścią tego wydarzenia były rozmowy ze specjalistami i ich prelekcje na temat dokonanych odkryć i historii o Wielkiej Wojnie.

reklama

Oprócz pozostałości po cerkwisku oraz szczątek, odnaleziono też grób na którym ustawiono krzyż. To właśnie w tym miejscu odbyła się modlitwa i poświęcenie. Następnie licznie zgromadzona społeczność wysłuchała doktora Marcina Czarnowicza z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który opowiedział o dziejach żołnierzy i walkach. Na zakończenie Krystyna Galik-Harhaj, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Komańczy podziękowała wszystkim za przybycie, a szczególnie archeologom.

reklama

Dotąd wiele mogił było niezweryfikowanych, a archeolodzy dzięki swojej pracy przyczyniają się poniekąd do odtworzenia historii i odkrywania naszej gminy

- mówiła dyrektor.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama