reklama
reklama

Dworzec w Komańczy w trakcie remontu. Obiekt zyska nowe funkcje, ale nadal będzie służył podróżnym [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano:
Autor:

Dworzec w Komańczy w trakcie remontu. Obiekt zyska nowe funkcje, ale nadal będzie służył podróżnym [ZDJĘCIA, WIDEO] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
9
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Aktualności Trwa remont dworca kolejowego w Komańczy. Zyska on nowy wygląd i dodatkowe funkcje, ale nadal będzie służył podróżnym. Ponadto, w obiekcie powstanie między innymi punkt informacji turystycznej oraz Izba Artefaktów z I wojny światowej.
reklama

Gmina Komańcza zajmuje ponad 45,5 tysiąca hektarów i jest jedną z największych w Polsce pod względem powierzchni. Liczy około 5,3 tysiąca mieszkańców, posiada 14 sołectw oraz 1 radę osiedlową. Warto zauważyć, że 74,5 procent jej powierzchni zajmują lasy. Gmina leży na pograniczu Beskidu Niskiego i Bieszczadów, a jej granice wyznaczają: od południa granica państwa ze Słowacją, od wschodu gmina Cisna, od północnego wschodu gminy Baligród i Zagórz, od północy gminy Bukowsko i Rymanów, a od zachodu gmina Dukla.

Przejeżdżając przez Komańczę lub będąc tam, warto zatrzymać się i odwiedzić Klasztor Sióstr Nazaretanek, znany głównie dzięki Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu, internowanemu tam przez władze komunistyczne w latach 1955-1956. W klasztorze znajduje się izba pamięci Kardynała z nielicznymi pamiątkami po nim. Wokół klasztoru rozciąga się park, w którym można swobodnie spacerować. Innymi ważnymi punktami w okolicy są cerkwie, Jeziorka Duszatyńskie czy szlaki piesze. Wójt Roman Bzdyk, podkreśla, że gmina Komańcza cały czas aspiruje do miana gminy turystycznej, jednak pierwsze należy zadbać o infrastrukturę zarówno drogową, jak i usługową. Na terenie zarządzanym przez ten samorząd nieustannie prowadzone są różne inwestycje mające na celu poprawić codzienne życie mieszkańców, ale także wpłynąć na jeszcze większe zainteresowanie ze strony przyjezdnych gości. Jednym z takich punktów jest budynek dworca kolejowego w Komańczy, który wkrótce zmieni swoją ofertę.

Prace przy renowacji budynku dworca w Komańczy

Dworzec kolejowy w centrum Komańczy ma wkrótce stać się wizytówką miejscowości. Dzięki przejęciu budynku od PKP przez miejscowe władze możliwa jest jego generalna modernizacja. Gmina chce go uratować przed całkowitym zniszczeniem, zwłaszcza, że leży na trasie historycznej Węgiersko-Galicyjskiej Kolei Żelaznej. W połowie maja 2023 roku podpisano umowę na roboty budowlane, które obejmują przebudowę oraz adaptację kilku pomieszczeń na różne usługi. W budynku znajdzie się miejsce dla Centrum Integracji i Aktywizacji Społecznej na pograniczu Karpat Wschodnich i Zachodnich, Gminnego Ośrodka Kultury, Biblioteki Publicznej im. Jerzego Harasymowicza oraz punktu informacji turystycznej. Ponadto miejscowy samorząd zaplanował tam powstanie Izby Artefaktów z I wojny światowej, gdzie znalazłyby się przedmioty odnalezione przez archeologów Uniwersytetu Jagiellońskiego na terenie gminy Komańcza. W budynku dworca przewidziane są też dwa lub trzy mieszkania komunalne.

Ostateczny kształt zagospodarowania obiektu będzie zależał od warunków technicznych, lokalowych oraz potrzeb lokalnej społeczności. Prace przy przebudowie mają zakończyć się w 2025 roku. Koszt tej inwestycji to ponad 3 miliony złotych.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama