reklama
reklama

Chmielowisko, czyli spotkanie muzyczne w Bieszczadach. To wydarzenie pełne empatii i dobrej energii

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: archiwum Przemysława “Chmiela” Chmielewskiego

Chmielowisko, czyli spotkanie muzyczne w Bieszczadach. To wydarzenie pełne empatii i dobrej energii - Zdjęcie główne

Chmielowisko, czyli spotkanie muzyczne w Bieszczadach. | foto archiwum Przemysława “Chmiela” Chmielewskiego

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Imprezy Chmielowisko, czyli spotkanie muzyczne w Bieszczadach. To wydarzenie, którego ideą jest upamiętnienie znanego bieszczadzkiego barda Przemysława Chmielewskiego, zwanego Chmielem. Impreza odbędzie się w Lisznej, niedaleko Cisnej podczas pierwszego lipcowego weekendu.
reklama

Kim był Przemek „Chmiel” Chmielewski

Przemek „Chmiel” Chmielewski był ważną postacią dla społeczności bieszczadzkiej. W 2010 roku przeprowadził się tam z rodziną, uznając Bieszczady za najpiękniejsze miejsce na świecie. Po przeprowadzce rozpoczął poszukiwania pracy. Wcześniej był nauczycielem wychowania fizycznego, a w Bieszczadach pracował jako wychowawca na koloniach w Polańczyku i często dorabiał grając przy ogniskach. To właśnie wtedy odkrył swoją pasję do muzyki, zaczynając od starych piosenek, a później tworząc własne. Pierwszy utwór „Połoniny” napisał dla córki Julii.

W 2011 roku Chmielu poznał poetę Mirosława Welza i odtąd zaczął tworzyć muzykę do jego wierszy. Najpierw powstały „Zakapiorskie Bieszczady” i „Znam dziewczynę o twarzy anioła”. Utwory Chmiela wykonywał zespół Melisa Blues Band. W późniejszym czasie do grupy dołączył Andrzej Szal. To właśnie on wykonywał aranżacje do muzyki Chmiela. Razem udało im się wydać pięć płyt. Ostatnia nosi nazwę „Blues Chmiela”. W sumie bieszczadzki muzyk napisał muzykę do 60 wierszy. Trudno dziś znaleźć „bieszczadników”, którzy nie znaliby jego ballad.

Nie dane mu było jednak długo cieszyć się Bieszczadami. W kwietniu 2016 roku u Chmiela pojawiły się pierwsze objawy choroby nowotworowej. Po początkowym załamaniu się podjął nierówną walkę o zdrowie i życie. Niestety, zmarł 13 stycznia 2017 roku mając zaledwie 47 lat.

Festiwal Chmielowisko

Festiwal Chmielowisko organizowany jest od 2019 roku cyklicznie w pierwszy weekend lipca i skupia wokół siebie sympatyków twórczości Przemka "Chmiela" Chmielewskiego, jego przyjaciół oraz znajomych. To jedyne takie wydarzenie muzyczno-towarzyskie w Bieszczadach, niekomercyjne, organizowane przez Ludzi dla Ludzi. W 2024 roku wydarzenie odbędzie się od 5 do 7 lipca 2024 w Lisznej, niedaleko Cisnej, u Mirka i Majki (Liszna 6).

Tradycyjnie w pierwszy dzień festiwalu odbędzie się Dzień Bieszczadzki oraz koncerty laureatów poprzednich edycji tego wydarzenia. W piątek 5 lipca dla wszystkich zgromadzonych zagrają bieszczadzcy bardowie, w muzyce których zawsze można usłyszeć Bieszczady widziane oczami Bieszczadników. Na scenie zagrają Grażyna i Andrzej Wiącek, Paweł Szmist, Piotr Michna, Andrzej Czyż, Adam „Łysy” Glinczewski i Włodek Biliński, Jacek Pikuła i Jakub Żak, Piotr „Rogalik” Rogala, Jurek Krupa i Grzegorz „Kowal” Michalik, Paweł Lewandowski i Marcepan oraz Roman „Łabi” Dobrowolski.

Fot. Wojciech Uchto/chmielowisko.com.pl

Drugi dzień Chmielowisko rozpocznie się od konkursu piosenki „O Kapelusz Chmiela” oraz koncerty muzyków od lat zaprzyjaźnionych z Chmielowiskiem. Zagrają: Janusz Płoszaj, Maciek Jóźwik, Marek Dubeltowicz i Niedźwiedź, Maria Lamers, Tomek Motyka, Na Gapę, Mariusz „Manio” Dziob i Mariusz Czak, Andrzej Wawrzyniak oraz Muszkieterowie Marzeń. Wszystko zakończy się światełkiem do nieba.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama