reklama
reklama

To legendarne miejsce w Bieszczadach. Chcesz być jego gospodarzem? Masz taką możliwość

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Facebook/Otryt - Chata Socjologa

To legendarne miejsce w Bieszczadach. Chcesz być jego gospodarzem? Masz taką możliwość - Zdjęcie główne

To legendarne miejsce w Bieszczadach. | foto Facebook/Otryt - Chata Socjologa

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościNie jest to praca dla każdego, jednak bez wątpienia okres spędzony w tym miejscu może dostarczyć wiele satysfakcji i przeżyć na długie lata. Legendarna Chata Socjologa na Otrycie w Bieszczadach poszukuje nowego gospodarza. Jakie wymagania należy spełnić, by móc piastować tę funkcję? Sprawdź!
reklama

Chata Socjologa, czyli kultowe miejsce na mapie Bieszczadów

Chata Socjologa to drewniany budynek studencki dla 30 osób, położony na szczycie pasma Otryt, w miejscu dawnego przysiółka wsi Chmiel o nazwie Otryt Górny. Powstała w 1973 roku dzięki inicjatywie Henryka Kliszko z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego i Norberta S. Wasilewskiego z warszawskiej Sekcji Turystyki Pieszej „Nogi”. Budowę chaty prowadziło głównie środowisko studenckie związane z Instytutem Socjologii UW, stąd jej nazwa. Początkowo pracowało przy niej siedem osób, ale wkrótce liczba ta wzrosła do około stu. Wszystkie etapy budowy, remontów i odbudowy odbywały się w formie obozów budowlanych i studenckich. Młodzi ludzie wydobywali żwir z rzeki, cięli drewno na belki w tartaku, kopali fundamenty i pogłębiali ujęcie wody. Przy budowie pierwszej chaty pomagali cieśle z Podhala. Drugą chatę zbudowali członkowie i sympatycy Stowarzyszenia „Klub Otrycki”.

reklama

13 stycznia 2003 roku Chata Socjologa spłonęła, pozostał tylko kominek. W ciągu jednego roku ludzie z nią związani odbudowali ją własnymi środkami i z darowizn. Odbudowę rozpoczęto w sierpniu 2003 roku, a w 2004 roku została oddana do użytku w stanie surowym. Jest nieco większa niż jej pierwsza wersja. W 2015 roku przy chacie powstało niewielkie obserwatorium astronomiczne.

Fot. Facebook/Otryt - Chata Socjologa

Z przyczyn ideowych w chacie nie ma prądu, bieżącej wody i gazu.

Woda jest z ujęcia, mycie w misce, gotowanie na kuchni opalanej drewnem. Na miejscu nie kupisz nic do jedzenia ani do picia. Musisz mieć ze sobą latarkę, śpiwór, buty na zmianę i dobry humor. Ponadto każdy gość jest także współgospodarzem. Trzeba przynieść wodę z ujęcia, drewno na opał i zakupy. Obecny na miejscu gospodarz, zawsze pokaże co, jak i skąd

reklama

– czytamy na oficjalnej stronie Chaty Socjologa.

Poszukiwany nowy gospodarz Chaty Socjologa

Z uwagi na specyfikę pracy oraz warunki życia, mniej więcej co 2-3 lata Chatą Socjologa zarządza nowa osoba. Aktualnie Stowarzyszenie „Klub Otrycki” będący zarządcą tego obiektu, poszukuje nowego gospodarza, na którym spoczywać będzie wiele obowiązków, jednak pracę tą można śmiało określić przygodą życia. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na brak prądu, bieżącej wody, zwykłej drogi dojazdowej i faktem, że do najbliższych zabudowań jest około godzina piechotą.

Od kandydatów na to stanowisko oczekuje się między innymi znajomości Chaty, obycia ze skrajnie trudnymi warunkami bytowymi, odporności na okresy wzmożonego ruchu turystycznego oraz na okresy samotności, umiejętności nawiązywania dobrych relacji, bezkonfliktowości, pracowitości oraz dobrego stanu zdrowia. Mile widziane jest także doświadczenie pracy w podobnych miejscach, umiejętność obsługi narzędzi elektrycznych, dokonywanie drobnych napraw i remontów oraz prawo jazdy. Do obowiązków gospodarza należeć będzie przede wszystkim obsługa klientów, dbanie o Chatę i jej otoczenie, odpowiedzialność za przygotowanie drewna do palenia w piecu i kominku, pilnowanie segregacji śmieci i organizowanie ich wywozu oraz reprezentowanie Stowarzyszenia wśród gości Chaty i w środowisku lokalnym.

reklama

Stowarzyszenie „Klub Otrycki” poinformował również o tym, co oferuje za tego typu pracę. Jak podkreśla jest to magiczne miejsce z dala od cywilizacji, dlatego osoby lubiące te klimaty odnajdą się tam doskonale. Gospodarz będzie posiadał w Chacie wydzielone pomieszczenie mieszkalne z kilkoma otryckimi udogodnieniami, służbowy telefon komórkowy oraz stabilne zatrudnienie na umowę B2B w wysokości 3500 złotych. Jest też możliwość umowy o pracę w niepełnym wymiarze etatu.

reklama

Warunkiem wstępnym do rozpoczęcia rozmów jest znajomość Chaty – jeśli nigdy w niej nie byłeś musisz do niej przyjechać przynajmniej na weekend. Ustal to z nami mailowo. Jeśli byłeś już w Chacie wcześniej - to wystarczy. Nie da się opisać ani fizycznych warunków bytowych, ani atmosfery wieczornego kominka. Trzeba przyjechać, obejrzeć i poczuć na własnej skórze, jak smakuje Chata. Umożliwi to jakąkolwiek dalszą rozsądną rozmowę

– informuje „Klub Otrycki”.

Zgłoszenie należy przesłać do 15 sierpnia 2024 roku na adres mailowy konkurs@otryt.bieszczady.pl. Więcej informacji znajdziecie pod tym linkiem. Gospodarz zacząłby swoją prace od stycznia 2025 roku.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
logo