Podczas tegorocznej edycji przyznawania dofinansowań na remonty i renowacje zabytków do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu wpłynęło 296 wniosków, co rozkłada się na 175 wniosków dla zabytków nieruchomych i 121 wniosków dla zabytków ruchomych. Kwota, która zostanie rozdysponowana na prace remontowo-konserwatorskie wynosi łącznie 9 392 000 złotych. Najwięcej wniosków wpłynęło z terenu powiatu przemyskiego, następnie krośnieńskiego, rzeszowskiego i tarnobrzeskiego.
Dotacje zostaną przekazane na różnorodne prace przy zabytkach od remontów elewacji, dachów, piwnic, fundamentów, stolarki okiennej i drzwiowej po konserwację detali architektonicznych i sztukaterii, wśród wniosków znalazły się też prace przy pielęgnacji zieleni i drzewostanu W niektórych przypadkach finansowane będą prace rozpoczęte w poprzednich latach, jako kolejny etap renowacji. Zdaję sobie sprawę z tego, że potrzeby są jeszcze większe, dlatego będę się starała o kolejne pieniądze
– mówi Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki.
Przy zabytkach ruchomych to przede wszystkim konserwacja polichromii, malowideł, witraży, ścian i sklepienia. To remont kapliczek, nagrobków, organów, ławek czy figurek. Wiele wniosków dotyczyło prac przy konserwacji wyposażenia, obrazów, rzeźb czy elementów wnętrza świątyni jak ołtarze czy ambony.
Bieszczadzkie zabytki z dofinansowaniem
Jak informuje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Przemyślu, ostatecznie przyznano 226 dotacji, z czego 121 dotyczy prac remontowo-konserwatorskich przy obiektach architektury na kwotę 5 529 000,00 złotych oraz 105 na prace konserwatorskie przy obiektach ruchomych wynoszących 3 863 000,00 złotych. O dotacje mogły ubiegać się osoby fizyczne, samorządy, organizacje będące właścicielem lub posiadaczem zabytku wpisanego do rejestru zabytków.Wśród wniosków na obiekty nieruchome i ruchome znalazły się również te zlokalizowane na terenie powiatu bieszczadzkiego i leskiego, a dokładniej w miejscowościach: Brzegi Dolne, Chmiel, Dziurdziów, Ropienka, Średnia Wieś, Górzanka, Lutowiska. Ponadto warto wspomnieć o dofinansowaniu do zabytków w Radoszycach, Szczawnem i Rzepedzi w gminie Komańcza (powiat sanocki).
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.