reklama
reklama

Część niedźwiedzi w Bieszczadach nie zaległa w gawrach. Natrafiono na tropy dużego samca

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Baran/Lasy Państwowe, Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne

Część niedźwiedzi w Bieszczadach nie zaległa w gawrach. Natrafiono na tropy dużego samca - Zdjęcie główne

W ostatnich dniach tropy dużego samca sfotografował Kamil Hapek. Wielkość łapy może wzbudzać respekt, gdyż jej długość to około 33 centymetry. | foto Tomasz Baran/Lasy Państwowe, Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności Prawda o śnie zimowym niedźwiedzi dla wielu osób może być zaskakująca. Wbrew potocznemu mniemaniu, zwierzęta nie przesypiają głębokim snem całej zimy. Często dochodzi do takich momentów, że zasypiają, budzą się i znowu zasypiają. Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne przekazało informację, że na terenie Bieszczadów część drapieżników przeczesuje okolice w poszukiwaniu pożywienia.
reklama

„Stary niedźwiedź mocno śpi...” – kto z nas nie zna słów tej popularnej dziecięcej piosenki? Jak w wielu takich przypadkach, okazuje się jednak, że tekst ten jest nie do końca zgodny z prawdą. Niedźwiedzie faktycznie hibernują i robią to na swój wyjątkowy sposób, ale ich sen wcale nie jest tak mocny jak nam się wydaje. Potężne ssaki mogą się z niego wybudzać, a niektóre wcale w niego nie zapadają.

Stary niedźwiedź mocno… no właśnie – nie śpi

– czytamy w mediach społecznościowych Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne.

Jak się okazuje, służby terenowe ustrzyckiego nadleśnictwa informują, że część niedźwiedzi nie zaległa w gawrach i przeczesuje lasy w poszukiwaniu pożywienia. W ostatnich dniach tropy dużego samca sfotografował Kamil Hapek. Wielkość łapy może wzbudzać respekt, gdyż jej długość to około 33 centymetry.

Fot. Facebook/Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne

Pracownicy lasów w Bieszczadach podkreślają, że nawet jeśli niedźwiedzie zaszyją się w swoich gawrach, nie oznacza to, że pozostają tam do wiosny. Warto zauważyć, że ich sen nie jest pełnym letargiem, lecz bardziej przypomina naszą drzemkę. Zwierzęta są w stanie zasnąć nawet w sąsiedztwie dźwięków czy umiarkowanych hałasów. Jednak najgorsza dla nich jest gwałtowna zmiana. Przebudzone zwierzęta mogą być groźne dla ludzi. Dlatego w żadnym wypadku nie należy schodzić ze szlaków turystycznych.

Dlaczego niedźwiedzie zapadają w sen?

Czasami możemy się zastanawiać, dlaczego niedźwiedzie zapadają w sen zimowy. Dzieje się poprzez naturę tych drapieżników. Sen zimowy, inaczej gawrowanie powoduje oszczędność energii i spowalnia metabolizm o około 70%. Samce tracą blisko 1/5 swojej masy a samice nawet 40%. Niedźwiedź obniża też temperaturę ciała, a nawet zmniejsza liczbę oddechów i uderzeń serca. Sen może trwać od 3,5 do 7,5 miesięcy. Mimo to w razie potrzeby są one gotowe do natychmiastowego opuszczenia gawry. Tak skomplikowany proces wymaga wielu miesięcy przygotowań i niedźwiedzie najpierw pracowicie gromadzą pożywienie oraz przygotowują się do snu.  

SONDA

Spotkałeś/aś kiedyś niedźwiedzia?

Zagłosowało 1 osób
Zagłosuj
Głosy można oddawać od 24.01.2024 od godz 19:04
Aby móc wziąć udział w głosowaniu, należy być zarejestrowanym i zalogowanym na naszym serwisie
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama