Stowarzyszenie „Porozumienie Gmin Górskich” powstało w listopadzie 2022 roku, a jego prezesem został burmistrz Szczyrku Antoni Byrdy. Głównymi celami tej organizacji jest rozwój gmin górskich oraz turystyki, a także reprezentowania interesów członków stowarzyszenia wobec władz państwowych, administracji rządowej i samorządowej, organów i instytucji europejskich oraz osób prawnych i fizycznych.
Cisna w szeregach stowarzyszenia "Porozumienie Gmin Górskich"
Podczas zebrania mającego miejsce w ubiegłym tygodniu w Szczyrku podpisano porozumienia z nowymi członkami. Wśród nich znalazła się Renata Szczepańska, wójt gminy Cisna, a ponadto Tomasz Bujok, burmistrz Wisły; Łucja Michałek, wójt gminy Istebna; Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego; Tomasz Korczak, burmistrz Międzylesia; Mirosław Graf, burmistrz Szklarskiej Poręby oraz Jacek Kubielski, burmistrz Piechowic.
Fot. Miasto Szczyrk
Cieszymy się, że mogliśmy dołączyć do tego stowarzyszenia. Z naszej strony była to bardzo oczekiwana inicjatywa, gdyż problematyka tych gmin jest specyficzna. Uważam, że nasze wspólne działania i problemy mają szansę zostać rozwiązane tylko i wyłącznie, jeżeli będziemy tworzyli wspólnotę gmin, która będzie chciała o to zabiegać. Mamy pomysły, koncepcje, możliwości i pewne rozwiązania. W naszej organizacji, naszym stowarzyszeniu jest siła, wieloletnie doświadczenie samorządowe. Są świetne praktyki, którymi możemy się podzielić, ale też możliwości, które pozwolą nam jeszcze bardziej rozwijać nasze gminy górskie, rozwiązywać problemy i przede wszystkim będziemy tutaj skupiać się na nowych możliwościach finansowania czy funkcjonowania gmin górskich
– powiedziała podczas zebrania Renata Szczepańska, wójt gminy Cisna.
Podczas wydarzenia omówione zostały najistotniejsze dla gmin górskich tematy, nad którymi stowarzyszenie pracować będzie w najbliższym czasie, między innymi planowanie przestrzenne i uchwały krajobrazowe, wspólna promocja gmin górskich, opłaty miejscowe czy utrzymanie dróg.
Gmina Cisna - jeden z najpiękniejszych zakątków
Gmina Cisna jest jednym z najpiękniejszych zakątków Polski, porośnięta niemal w całości pięknymi lasami, pełnymi zwierzyny. Mimo że gmina zachowała nadal swój dziki charakter, każdy turysta znajdzie tutaj coś dla siebie. Noclegi o zróżnicowanym standardzie, pyszne regionalne jedzenie i wiele atrakcyjnych sposobów na spędzenie czasu. Każda miejscowość w gminie Cisna stanowi znakomity punkt wypadowy na szlaki turystyczne, które są zróżnicowane pod względem trudności czy czasów przejścia. Można znaleźć tu lekkie trasy spacerowe, a także podejścia w wyższe partie Bieszczadów.Część obszaru gminy wchodzi w skład Bieszczadzkiego Parku Narodowego, a reszta znajduje się w granicach Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego.
źródło: Miasto Szczyrk
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.