reklama

Przy drodze między Cisną a Wetliną mają powstać ekrany akustyczne. Mieszkańcy i turyści wyrażają swoje niezadowolenie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Marek Jurek

Przy drodze między Cisną a Wetliną mają powstać ekrany akustyczne. Mieszkańcy i turyści wyrażają swoje niezadowolenie - Zdjęcie główne

Wjazd do miejscowości Wetlina | foto Marek Jurek

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności„Oby nic nam Bieszczad nie zasłoniło! Nie dla ekranów!”. Pod taką nazwą zorganizowano w internecie petycję, której celem jest wyrażenie niezadowolenia mieszkańców, a także turystów w związku z planami dotyczącymi postawienia ekranów akustycznych. Przedsięwzięcie miałoby zostać zrealizowane w związku z planowaną rozbudową odcinka Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej między Cisną a Wetliną.
reklama

Droga wojewódzka nr 897 między Cisną a Wetliną to jedna z najchętniej wybieranych tras przez turystów – szczególnie w okresie letnim – zmierzających w głąb Bieszczadów. W związku z zapewnieniem większego bezpieczeństwa i komfortu kierowców, Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie planuje zrealizować tam drugi etap rozbudowy. Idea ta jest ważna i słuszna, jednak niektóre zastosowane rozwiązania projektowe są kontrowersyjne. Dotyczy to w szczególności ekranów akustycznych, które miałby znaleźć się na kilku odcinkach trasy. Mieszkańcy z terenu gminy Cisna postanowili wyrazić swoje niezadowolenie i zwrócić się z wnioskiem o przeanalizowanie i zrewidowanie konieczności stosowania ekranów na tej drodze.

reklama

Sami możemy niewiele. Jest nas po prostu za mało. Dlatego tak ważne jest dla nas, aby każdy z Was, każdy dla kogo Bieszczady są ważne, pomógł!

– czytamy w opisie petycji.

Negatywny wpływ na aspekty środowiskowe i estetyczne

Jak zauważają organizatorzy petycji, przyczyną wniosku jest istotny wpływ budowy ekranów akustycznych na aspekty ochrony środowiska, estetykę krajobrazu i obniżenie walorów turystycznych regionu.

Zastosowanie ekranów akustycznych w otulinie Bieszczadzkiego Parku Narodowego wpłynie istotnie i negatywnie na środowisko i krajobraz. Walory widokowe są istotnym elementem krajobrazu, który należy chronić. Budowa ekranów akustycznych zaburza również migracje zwierzyny i powoduje fragmentację terytoriów, która niesie za sobą szereg negatywnych konsekwencji zarówno dla zamieszkujących je zwierząt jak i ludzi. Zabudowa tego typu może spowodować uwięzienie zwierząt chronionych (wilk, niedźwiedź brunatny) w utworzonym korytarzu między ekranami, co w połączeniu z przejeżdżającymi samochodami może skutkować zranieniami zwierząt lub ich spłoszeniem, które mogą objawiać się zachowaniami agresywnymi wobec ludzi

reklama

– czytamy.

„Nie występują uciążliwości związane z hałasem”

W petycji „Oby nic nam Bieszczad nie zasłoniło! Nie dla ekranów!” zwrócono też uwagę na fakt, że ruch samochodowy na odcinku drogi między Cisną a Wetliną ma – poza sezonem turystycznym – charakter lokalny, co oznacza, że występuje on głównie w okresie dnia, natomiast w nocy ruch praktycznie zanika.

reklama

Nie występują w związku z tym uciążliwości związane z hałasem emitowanym przez użytkowników drogi (emisja hałasu). Planowany układ drogowy nie zmieni istotnie charakteru ruchu przez gminę Cisna, w związku z czym należy oczekiwać, że ruch będzie odbywał się głównie w porze dziennej, a w porze nocnej praktycznie będzie zanikał

– dodają.

Petycję przeciwko budowie ekranów akustycznych można podpisać pod tym linkiem. Aktualnie swoje niezadowolenie z tych planów inwestycyjnych wyraziło prawie 3 tysięce osób.

„Zastosowanie ekranów zostało ograniczone do minimum”

Pierwszy głos sprzeciwu ze strony mieszkańców bieszczadzkich miejscowości trafił już do Podkarpackiego Związku Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie. W dokumencie będącym odpowiedzią na niezadowolenie lokalnej społeczności opublikowanym na stronie internetowej Gminy Cisna (gminacisna.pl), możemy przeczytać, że konieczność budowy urządzeń ochrony przed hałasem, w tym ekranów akustycznych nie jest determinowana rozwiązaniami rozbudowy drogi lub wolą jej zarządcy.

Potrzeba stosowania takich urządzeń w ramach rozbudowy drogi wynika wyłącznie z ustaleń prowadzonych na etapie procedowania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia według odrębnych od drogowych przepisów obowiązującego prawa. Poinformować należy, że w projekcie długość zastosowanych ekranów akustycznych zostało ograniczone do minimum, z uwagi na zastosowanie drugiego źródła zabezpieczeń przed hasałem tj. cichej nawierzchni

– przekazuje PZDW w Rzeszowie.

Zgodnie z postanowieniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie projekt budowlany dla tej inwestycji przewiduje budowę ekranów akustycznych o łącznej długości – po stronie lewej około 462 metry i około 294 metry po prawej stronie drogi wojewódzkiej między Cisną a Wetliną. W miejscowości Wetlina długość ekranów ma wynieść po lewej stronie około 195 metrów i po prawej około 153 metry.

Ekrany będą przezroczyste i zlokalizowane w pasie drogowym w sąsiedztwie budynków objętych ochroną akustyczną (wysokość od 1,5 metra do 3,5 metra). W miejscach tego wymagających zastosowano minimalną wymagają długość ekranów akustycznych i co trzeba podkreślić nie ma innych możliwych rozwiązać niwelacji hałasu

– czytamy w piśmie od PZDW.

źródło: Przystanek Smerek, Gmina Cisna, PZDW Rzeszów

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama