„Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”. Strażacy od początku zaangażowani są w udzielnie pomocy obywatelom Ukrainy. Wspierają potrzebujących w punktach recepcyjnych, a także nieprzerwanie pomagają w transporcie uchodźców z przejść granicznych do miejsc noclegowych.
Czynna pomoc strażaków na rzecz uchodźców z Ukrainy
Na terenie województwa podkarpackiego każdego dnia w działania humanitarne zaangażowanych jest około 500 strażaków PSP i OSP z całego kraju. Od początku inwazji Rosji na Ukrainę i towarzyszący temu wzmożony ruch na przejściu granicznym w Krościenku, strażacy z bieszczadzkich jednostek pełnią wielogodzinne służby. Do ich głównych zadań należy między innymi wspieranie kobiet z dziećmi, osób starszych i niepełnosprawnych, pomoc w przenoszeniu bagażów, koordynacji transportów do punktów recepcyjnych czy do stacji kolejowej w Uhercach Mineralnych. Co więcej, rozstawiają oni namioty pneumatyczne z nagrzewnicami jako miejsca ogrzania się dla osób oczekujących, a oprócz tego biorą udział w innych działaniach wspierających utrzymanie miejsc pobytowych.
- PRZECZYTAJ TAKŻE: Pomoc uchodźcom w Bieszczadach. “Dzieci… najbardziej szkoda mi dzieci”. Relacja z pracy na granicy i punktach recepcyjnych
Służby bieszczadzkich jednostek
Po odbytych służbach, ochotnicy często podkreślali, że ciężko będzie im się otrząsnąć z tego co zobaczyli i wrócić do codziennych zadań. Jednak podążając za maksymą „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”, strażacy mimo wielu trudności nie poddają się i walczą zawsze o dobro i życie drugiego człowieka.
Tym razem naszym zadaniem była głównie pomoc przy sortowaniu i pakowaniu darów z całego świata. Rozładowywanie ciężarówek, patrolowanie całego obiektu, aby zapewnić wszystkim osobom bezpieczeństwo, przygotowanie miejsc noclegowych
- relacjonują strażacy z Cisnej.
Zdjęcie główne: KP PSP Ustrzyki Dolne
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.