W Przemyślu zainaugurowano ustawienie nowej figurki spiżowego niedźwiadka. Rzeźba dołączyła do grona kilkunastu podobnych postaci, które od lat zdobią miasto, stanowiąc rozpoznawalną i oryginalną atrakcję turystyczną zainicjowaną przez Stowarzyszenie Przemyskiego Klubu Melonik. Tym razem jednak niedźwiadek ma wyjątkowego „opiekuna” – Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej, który w tym roku obchodzi 34. rocznicę swojego powstania.
Jak poinformował porucznik Piotr Zakielarz, pomysł na stworzenie figurki dedykowanej Bieszczadzkiemu Oddziałowi Straży Granicznej narodził się w samym środowisku funkcjonariuszy i pracowników oddziału. Był to projekt oddolny, zrodzony z potrzeby zaznaczenia obecności tej ważnej formacji nie tylko w świadomości lokalnej społeczności, ale i w przestrzeni miasta, z którym od dekad jest nierozerwalnie związana.
Wspólne dzieło służby i artysty
Pierwsze szkice niedźwiadka wyszły spod ręki funkcjonariusza Straży Granicznej z placówki w Medyce. Jego koncepcja – przedstawiająca niedźwiadka w generalskiej czapce, z szablą, na tle granicznego słupka i bieszczadzkich krajobrazów – została zaakceptowana i przekazana do realizacji. Drewniany prototyp wykonał rzeźbiarz z Zagórza, a końcowy odlew ze spiżu powstał w jednej z lokalnych, podprzemyskich firm odlewniczych.
Fot. Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej
Projekt, choć symboliczny, wymagał zaangażowania nie tylko twórczego, ale i organizacyjnego. Dzięki inicjatywie związków zawodowych działających przy BiOSG przeprowadzono koleżeńską zbiórkę środków na wykonanie figurki. W ten sposób powstał nie tylko obiekt artystyczny, ale również znak wspólnoty i jedności środowiska strażników granic.
Kapsuła pamięci
Nowy niedźwiadek został oficjalnie odsłonięty w obecności komendanta Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Tomasza Zybińskiego, wojewody podkarpackiego Teresy Kubas-Hul, prezydenta Miasta Przemyśla Wojciecha Bakuna, a także byłych komendantów i emerytowanych funkcjonariuszy.
Fot. Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej
Pod figurką ukryto kapsułę czasu – symboliczny przekaz dla przyszłych pokoleń. Ten gest podkreśla, że rzeźba ma nie tylko charakter dekoracyjny, lecz także dokumentalny i historyczny. Ma przypominać o roli i obecności Bieszczadzkiego Oddziału SG, który od ponad trzech dekad stoi na straży wschodnich granic państwa.
Niedźwiedź – nie tylko forma, ale i znaczenie
Niedźwiedź to jeden z ważniejszych symboli regionu zarówno w kontekście przyrodniczym, jak i kulturowym. Przemyśl i Bieszczady od lat wykorzystują ten wizerunek w promocji i identyfikacji miejsca. Spiżowa figurka z generalskimi atrybutami wpisuje się w ten motyw, dodając mu nowy, służbowy kontekst – straż graniczna jako silna, wytrwała, czujna, ale i zakorzeniona w lokalnej tradycji formacja.Wśród 15 instytucji i firm, które już wcześniej zyskały swoje spiżowe figurki w przestrzeni miejskiej, obecność BiOSG staje się wyraźnym sygnałem szacunku i docenienia dla pracy funkcjonariuszy strzegących bezpieczeństwa granic.
Komentarze (0)