W komendzie Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej podpisano porozumienie, które formalnie potwierdziło przekazanie przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne czterech specjalistycznych zestawów dronów na rzecz formacji granicznej. Bezzałogowe statki powietrzne będą służyć nie tylko do patrolowania granicy, ale również do monitorowania wrażliwej infrastruktury energetycznej, w tym linii przesyłowej łączącej Polskę i Ukrainę. Jak zaznacza gen. bryg. SG Tomasz Zybiński, komendant Bieszczadzkiego Oddziału SG, drony stanowią obecnie nieodzowny element systemu ochrony granic.
Drony są bardzo przydatnym narzędziem, aktualnie powszechnie stosowanym w codziennej służbie na granicy. Obok systemu perymetrycznego, sieci wież obserwacyjnych oraz pojazdów i mobilnych zestawów do obserwacji, stanowią one kluczowy element systemu ochrony granicy państwa
– powiedział gen. bryg. SG Tomasz Zybiński.
Fot. Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej
Nowoczesne możliwości techniczne
Przekazane urządzenia to w pełni sprawny sprzęt, który do niedawna wykorzystywany był przez PSE. Ich wycofanie z użycia u operatora systemu przesyłowego wynika z nowych wymagań prawnych i technicznych, które zaczęły obowiązywać branżę elektroenergetyczną.
Drony, które przekazujemy Straży Granicznej, ułatwią realizację zadań tej ważnej służby
– podkreśla Daniel Wagner, dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa PSE.
Jak przekazał por. Piotr Zakielarz, oficer prasowy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, każdy z zestawów został wyposażony w głowice wideo z dużym powiększeniem obrazu, sensory termowizyjne, laserowy skaner LIDAR oraz szperacz doświetlający teren w nocy. Taka konfiguracja umożliwia precyzyjne monitorowanie rozległych i trudnodostępnych terenów granicznych, także po zmroku i w warunkach ograniczonej widoczności.
Ochrona granicy i infrastruktury
Nowe urządzenia będą wykorzystywane nie tylko do patrolowania terenów przygranicznych, ale również do obserwacji obszarów w pobliżu kluczowej infrastruktury energetycznej, zwłaszcza linii przesyłowej łączącej systemy energetyczne Polski i Ukrainy. To infrastruktura o strategicznym znaczeniu, szczególnie w kontekście wojny za wschodnią granicą i rosnącej roli Polski jako państwa tranzytowego dla energii i surowców.PSE od lat wykorzystują drony między innymi do oceny stanu technicznego linii najwyższych napięć, mapowania infrastruktury energetycznej, pozyskiwania danych przestrzennych na potrzeby planowania inwestycji oraz monitorowania otoczenia linii przesyłowych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.