W siedzibie Bieszczadzkiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Ustrzykach Dolnych odbyło się uroczyste otwarcie wystawy zatytułowanej „Bieszczady i Kresy Wschodnie na fotografii”. Ekspozycja ukazuje archiwalne zdjęcia z naszego regionu oraz przyległych doń obszarów dzisiejszej Ukrainy. Te historyczne fotografie zestawione zostały ze współczesnymi pracami Andrzeja Szczerbickiego, wykonanymi po polskiej i ukraińskiej stronie Bieszczadów.
Uroczysty wernisaż wystawy
Wydarzenie, które zgromadziło wielu mieszkańców, rozpoczęło się od krótkiej lekcji historii, którą przypomniał Łukasz Bajda, historyk, doktor nauk humanistycznych, przewodnik beskidzki.
Mamy dzisiaj kolejną rocznicę wydarzenia, podczas którego, ponad 200 tysięcy polskich obywateli zostało wywiezionych na wschód, w tym bardzo wiele osób z naszego regionu. Leśnicy z Nadleśnictwa Państwowego Berehy, przedstawiciele polskich elit i wiele innych osób wyjechało stąd. Był to moment, który zapoczątkował to, co zupełnie zmieniło obraz tych terenów. Terenów, które przed wojną były miejscem wielu kultur, religii, grup etnicznych, a teraz zarówno po naszej stronie granicy, jak i po stronie granicy wschodniej, stały się monoetniczne
– przypomniał Łukasz Bajda.
Podróż w czasie dzięki fotografiom
Wystawa „Bieszczady i Kresy Wschodnie na fotografii” jest niejako podróżą w czasie i przestrzeni. Znajdziemy tam zdjęcia z terenu przedwojennego powiatu leskiego, do którego należały Bieszczady, ale także miejscowości ościennych powiatów jak Stary Sambor, Dobromir czy Turka. Momenty zatrzymane w kadrze przed laty połączono z pracami Andrzeja Szczerbickiego. Przeglądając się tym dziełom możemy skonfrontować to, co było 90 lat temu, a to co jest obecnie. Najlepszym tego przykładem są Sianki, będące niegdyś stolicą narciarstwa w tym regionie. Całą wystawę uświetniła dekoracja przygotowana przez mieszkańców Ustjanowej.
Dzisiaj sytuacja z wykonywaniem fotografii jest znacznie prostsza niż było to kiedyś. Gdy zaczynaliśmy naszą przygodę z przygotowaniem Roczniku Bieszczad bardzo trudnym wyzwaniem było dotarcie do archiwalnych zdjęć. Pamiętam, gdy otworzyła się granica wschodnia jeździliśmy koleją i penetrowaliśmy miejscowości, które można zobaczyć na wystawie – przemierzyliśmy trasę od Niżankowic w kierunku Turki. W swojej bazie mam tych zdjęć mnóstwo, a tu na wystawie został ukazany jedynie niewielki akcent
– mówił podczas wernisażu Andrzej Szczerbicki.
Do zgromadzonych zwrócił się też Marek Bajda, przewodniczący rady powiatu bieszczadzkiego, który poprosił wszystkich o przechowywanie zdjęć i ich odpowiednie podpisywanie tak, by przyszłe pokolenia, wiedziały, kiedy zdjęcie zostało wykonane, gdzie oraz kto się na nim znajduje.
Bieszczadzkie Centrum Dziedzictwa Kulturowego
Wydarzenie odbyło się w Bieszczadzkim Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Ustrzykach Dolnych. Jak podkreślił Marek Andruch, starosta powiatu bieszczadzkiego, to miejsce powstało, między innymi po to, by za sprawą fotografii czy innych zabytkowych przedmiotów pokazać historie osób żyjących wcześniej na tych terenach. Dlatego też celem tego miejsca nie będzie pokazywanie Bieszczadów takimi jakie one są, gdyż nic nie odzwierciedli niesamowitych widoków, które możemy zaobserwować na żywo, ale skupi się bardziej na historii i dziedzictwie, bogactwie tych terenów. Ma to być też ważny punkt koordynujący gospodarkę turystyczną w Bieszczadach.Wystawę można oglądać do 23 lutego 2024 roku w budynku Bieszczadzkiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego – dawna rafineria „Fanto” – w Ustrzykach Dolnych, ulica Kolejowa 2. Godziny zwiedzania: 16:00 – 20:00.
Wydarzenie jest finansowane w ramach projektu „Rafineria Kultur – rewitalizacja zabytkowego budynku Rafinerii FANTO w Ustrzykach Dolnych na potrzeby Bieszczadzkiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego”, który jest dofinansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG i funduszy norweskich poprzez Program „Kultura”, Działanie 1. „Poprawa zarządzania dziedzictwem kulturowym” w ramach MF EOG 2014 – 2021 przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.