Ustrzyki Dolne to miasteczko będące siedzibą uwielbianego przez turystów powiatu bieszczadzkiego, na terenie, którego zlokalizowany jest słynny Hotel Arłamów czy wiele szczytów górskich, w tym ten najwyższy – Tarnica. Przebywając w Ustrzykach warto zwiedzić stuletni młyn zamieniony w Muzeum Młynarstwa i Wsi oraz Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Zlokalizowane są tam także restauracje, które na podstawie ocen klientów uznaje się za jedne z najlepszych w regionie. Dla fanów aktywnego spędzania czasu przygotowano mnóstwo szlaków spacerowych.
Szlaki spacerowe na terenie Ustrzyk Dolnych
Fot. Kamil Mielnikiewicz
- Szlak czerwony rozpoczyna się przy dworcu autobusowym i prowadzi na szczyt Kamiennej Laworty (759 m n.p.m.), do węzła szlaku czerwonego i zielonego. Przechodzi następnie przez Kamienną Lawortę ze szczytem 769 m n.p.m i dociera do źródeł Strwiąża. Kieruje się dalej przez Małego Króla (642 m.n.p.m.) do miasta. Czas przejścia bez odpoczynków 4 – 4,5 godziny.
- Szlak niebieski rozpoczyna się przy dworcu PKP-PKS i prowadzi w kierunku Brzegów Dolnych, dalej przy ścianie lasu modrzewiowego biegnie stromym stokiem Kinia w kierunku szczytu Orlik (618 m n.p.m.). Przed szczytem Orlika szlak skręca w stronę Jasienia i prowadzi do szlaku żółtego. Czas przejścia bez odpoczynku wynosi około 1,5 godziny.
- Szlak zielony jest to szlak łącznikowy. Swój początek ma przy ulicy Strwiążyk, skąd można przedostać się na szczyt Małego Króla lub Kamiennej Laworty. Przy dobrej widoczności można z niego zobaczyć pasma połonin, Halicza, Tarnicy i Krzemienia. Czas przejścia bez odpoczynku wynosi około 1 godzina.
- Szlak żółty rozpoczyna się przy dworcu PKP-PKS i prowadzi przez miasto. Następnie przechodzi obok stadionu a także wspina się na szczyt Gromadzynia (654 m n.p.m.). Z pasma Równi szlak skręca w lewo i prowadzi do Jasienia, a dalej przez miasto do dworca PKP-PKS. Czas przejścia bez odpoczynku wynosi około 2 godziny.
- Szlak czarny rozpoczyna się w centrum miasta, prowadzi przez miasto, a następnie przechodzi obok stadionu miejskiego. Dochodzi do granicy lasu, gdzie skręca w prawo. Następnie biegnie wzdłuż lasu, by po pewnym czasie skręcić w prawo i doprowadzić do cmentarza żydowskiego. Czas przejścia bez odpoczynku wynosi około 30 minut.
Więcej na temat szlaków na terenie gminy Ustrzyki Dolne znajdziecie pod tym linkiem.
Dobrze rozwinięta infrastruktura sportowa
Fot. Kamil Mielnikiewicz
Na terenie Ustrzyk Dolnych i okolicznych miejscowości znajduje się też dobrze prosperująca infrastruktura sportowa. Przez cały rok istnieje możliwość skorzystania z basenu „Delfin”, gdy nie ma śniegu z pola golfowego w Arłamowie i toru rowerowego „Pumptruck”, z kolei w sezonie zimowym z lodowiska miejskiego, tras biegowych na Żukowie oraz stacji narciarskich Arłamów, Gromadzyń w Ustrzykach Dolnych i Laworta w Brzegach Dolnych.
W naszej galerii zdjęć prezentujemy najnowsze zdjęcia z terenu Ustrzyk Dolnych, gdzie w kadrze zatrzymaliśmy tak zwane „codzienne życie” miasta. Na fotografiach znajdziemy takie ulice jak Dworcową, Kolejową, Korczaka, Rynek, Pionierską, Bełską, Wyzwolenia, Szkolną oraz 29-go Listopada.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.