Przemierzając Bieszczady tak zwaną małą pętlą, obowiązkowym miejscem do zatrzymania się jest miejscowość Polana, w gminie Czarna. To w tej niewielkiej wiosce zlokalizowana jest między innymi najstarsza cerkiew w całym regionie datowana na 1790 rok. Do niedawna turyści chętnie odwiedzali tu barak Andrzeja Hermanowicza, znanego wszystkim bardziej jako Pan Hos z programu telewizyjnego „Drwale i inne opowieści Bieszczadu”. Niestety, zmarł on 19 czerwca 2023 roku, a kilka miesięcy później doszło do pożaru, w wyniku którego spaleniu uległ jego „dom”.
Ponadto warto dodać, że w Polanie ma swój początek również szlak turystyczny, którym dojdziemy między innymi do Groty w Rosolinie (Jaskinia Jahybta).
Baza pod Otrytem – kultowe miejsce na mapie Bieszczadów
Dla wielu przyjazd do Polany kojarzy się też z bardzo dobrym, a zarazem niedrogim jedzeniem, potrafiącym zachwycić nawet najbardziej wymagających klientów. Lokalem ocenianym bardzo pozytywnie zarówno przez miejscowych, jak i turystów jest Baza pod Otrytem prowadzona przez Radosława Czubaka, czyli znanego bywalcom okolic Tarnawy – Radka z Bazy nad Roztokami. Oprócz znakomitej kuchni, w menu której znajdziemy placki po bieszczadzku, schabowego, pierogi, karkówkę czy golonkę, zakupimy też lokalne rękodzieło, pamiątki oraz książki. W sezonie organizowane są tu wydarzenia kulturalne z udziałem osób szczególnie związanymi z Bieszczadami.
Retorta z wizerunkiem Zbigniewa Balcerzaka w Polanie
Tuż obok Bazy pod Otrytem, powstało dzieło, które pomimo tego, że istnieje zaledwie kilka dni, to już stało się obiektem zainteresowania rzeszy osób. Na retorcie powstał portret z wizerunkiem śp. Zbigniewa Balcerzaka, jednego z najstarszych wypalaczy węgla w Bieszczadach. „Balcerek” zajmował się tym od ponad 40 lat i podkreślał zawsze, że jest to twardy zawód bez wody i światła, jednak ta praca od zawsze go kręciła. „Człowiek jest tu odpowiedzialny sam za siebie, sam sobie jest kierownikiem” – powtarzał. Niestety, zmarł on 15 kwietnia 2024 roku w wieku 62 lat. Warto zauważyć, że Zbigniew Balcerzak często zmieniał miejsce zamieszkania, a ostatnim jego adresem była właśnie Polana.
Fot. Marek Zielonka
Radosław Czubak, chcąc upamiętnić zmarłego postanowił, że na jednej z retortów (retorta z wypału Zbigniewa Balcerzaka) powstanie wizerunek „Balcereka”. Realizacji tego zadania podjął się znany wszystkim w regionie, ale nie tylko – Arkadiusz Andrejkow, który w zaledwie kilka godzin, na podstawie zdjęcia autorstwa właściciela Bazy, stworzył coś, co określane jest przez wielu ogromnym dziełem sztuki.
Balcerek powrócił do swojej retorty w Bieszczadach
– napisał w mediach społecznościowych artysta.
Fot. Agnieszka Skucińska
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.