reklama

Zakończono kolejny etap prac ekshumacyjnych na Łysym Wierchu. Co odkryto tym razem?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Fundacja Badań nad Dziedzictwem Kulturowym

Zakończono kolejny etap prac ekshumacyjnych na Łysym Wierchu. Co odkryto tym razem? - Zdjęcie główne

Zakończono kolejny etap prac ekshumacyjnych na Łysym Wierchu | foto Fundacja Badań nad Dziedzictwem Kulturowym

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościZakończył się kolejny etap prac ekshumacyjnych na Łysym Wierchu. Badacze eksplorowali warstwę, w której pochowano ponad 100 żołnierzy.
reklama

Dokładnie 108 lat temu, podczas I wojny światowej, w wyniku akcji minerskiej doszło do potężnej eksplozji, po której nastąpił atak wojsk austro-węgierskich na rosyjskie pozycje. Według raportów wojskowych, w ciągu tego tragicznego dnia na polu bitwy na górze Manyłowa straciły życie setki żołnierzy rosyjskich, a wojska Austro-Węgier pojmały 1260 jeńców. Na pobliskich grzbietach górskich walki pochłonęły kolejne tysiące ofiar. Poległych pochowano pośpiesznie w masowych grobach. Od kilku lat działacze społeczni, również spoza naszego kraju, zabiegali o upamiętnienie tych bohaterów.

reklama

Badacze podczas ostatnich dni pracy podjęli kolejne szczątki pochodzące z czasów I wojny światowej. Według szacunków mowa tu o ponad 100 żołnierzach. Podczas prac badacze odkryli kolejną warstwę szczątków, którą będą eksplorować podczas następnego etapu prac na Łysym Wierchu.

reklama

Kończymy kolejny etap prac na Łysym Wierchu. Po osiągnięciu poziomu masowego grobu rozpoczęliśmy eksplorację warstwy, w której intencjonalnie złożono żołnierzy poległych na Manyłowej. Podczas ostatnich kilku dni podjęto kolejne szczątki pochodzące od co najmniej 100 osób. Licznie odkrywamy także zabytki ruchome, ponieważ zmarłych chowano w mundurach, często wraz z przedmiotami osobistymi.
Mimo zaangażowania, wytrwałości i trudu wszystkich uczestników ekspedycji, czeka nas jednak jeszcze dużo pracy, bowiem poniżej pierwszej warstwy szczątków ukazała się kolejna...

- podała Fundacja Badań nad Dziedzictwem Kulturowym.

reklama

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama