Spektakl to kontynuacja otwartej na strychu leskiej biblioteki w październiku 2020 roku wystawy z okazji 550-lecia nadania praw miejskich Lesku. Jest on zwieńczeniem projektu, na który Bieszczadzki Dom Kultury otrzymał dofinansowanie ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra.
W związku z obowiązującymi restrykcjami oraz ograniczeniem działalności instytucji kultury nie mogliśmy zaprezentować spektaklu z udziałem publiczności, stąd też forma online
- mówią organizatorzy.
Podczas spektaklu widzowie zagłębią się w niezwykłą historię o tragicznym losie Polaków i Żydów w czasie II Wojny Światowej na przykładzie losów mieszkańca Leska Józefa Zwonarza. Ponownie reżyserem, scenografem i autorem tekstów został Jarosław Figura.
„Dlaczego się na to zdecydowałem? Ja – Józef Zwonarz, mieszkaniec Leska. Dlaczego ryzykowałem w czasie II wojny światowej utratę życia, własnego i moich najbliższych, ukrywając w piwnicy przez 22 miesiące rodzinę doktora Natana Wallacha..? Bo życie to jedność. Wszyscy, czy to Polak, Żyd, Ukrainiec lub Niemiec czujemy podobnie. Człowieczeństwo to jedność współistnienia na ziemi, tylko czasem ludzie o tym zapominają. Wówczas rodzi się zło, które niszczy człowieka. Nie możemy na to pozwalać, nigdy!
- mówi reżyser spektaklu w niewielkiej zapowiedzi tego wydarzenia.