Wiosna meteorologiczna rozpoczyna się 1 marca i trwa do końca maja. Średnia temperatura dobowa oscyluje w tym okresie na poziomie od 5 do 15 stopni. Najzimniej jest na Suwalszczyźnie i w Bieszczadach.
Obecnie w Polsce meteorologiczna wiosna cechuje się coraz większymi wahaniami dobowymi temperatury, systematycznie postępującym wzrostem temperatury oraz zmniejszającą się ilością dni pochmurnych i śnieżnych. To także wiosną przychodzą pierwsze fale upałów.
Oprócz wiosny meteorologicznej jest także wiosna astronomiczna, która w tym roku rozpoczęła się 20 marca o godzinie 10:37, w momencie zrównania się dnia z nocą.
Jest także wiosna klimatologiczna, która rozpoczyna się w Polsce wtedy, gdy średnia temperatura oscyluje pomiędzy 5 a 10 stopni. Najwcześniej rozpoczyna się ona na na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i w Wielkopolsce. Zaś najpóźniej zaś na terenach podgórskich i górskich.
Mamy wreszcie wiosnę przyrodniczą (fenologiczną), która cechuje się zazielenianiem trawy i pojawianiem się na drzewach pąków z których wyrastają liście i owoce. Wtedy pojawiają się też pierwsze wiosenne kwiatki.
Zielona wiosna, czyli czas soczystej zieleni przychodzi w pierwszej połowie kwietnia oraz w połowie tego miesiąca. Natomiast zaawansowana wiosna, kiedy w powietrzu unoszą się pyłki roślin i czujemy najprzyjemniejsze zapachy, następuje w drugiej połowie kwietnia i w maju.
Korzystając z dzisiejszej ciepłej i słonecznej pogody warto wybrać się do lasu i samodzielnie poszukać oznak tegorocznej wiosny.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.