reklama

Skrzydła nad połoniną. Wsparcie z powietrza w obronie przed UPA

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Zdjęcie z archiwum Jędrusia Ciupagi

Skrzydła nad połoniną. Wsparcie z powietrza w obronie przed UPA - Zdjęcie główne

foto Zdjęcie z archiwum Jędrusia Ciupagi

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Bieszczadzkie opowieści Skrzydła nad połoniną. To nieznany epizod walk o Bieszczady. Z tego okresu pozostały wspomnienia opisane w pożółkłym brulionie.
reklama

"Telefon zaterkotał głośno. Z meldunku wynikało, że kilku banderowców rabuje żywność. Oficer poderwał pluton alarmowy. Żołnierze w mig byli gotowi do wyjazdu. Po około dwóch kwadransach byli na miejscu. Niestety po bandytach nie było już śladu.

Jedyna droga prowadziła w las. Z informacji jakie uzyskali wynikało, że dobra ładowano na wóz. Po chwili natrafiono na nietypowy ślad. Była to mąka. Jeden z worków musiał być uszkodzony i znaczył drogę ucieczki.

Żołnierze nie spodziewali się takiego obrotu sprawy. Po ok.3km marszu doszli do spalonej wsi. Przy jednym z wypalonych domów ślad się urywał. "Tu musi być bunkier" - młody kapitan nie zdążył dokończyć zdania, gdy padły strzały.


Zrozumieli wtedy, że napad był prowokacja, a rozsypana mąka przynętą. Byli w zasadzce. Banderowcy otoczyli całą osadę. Co rusz nawoływali do podania się. Żołnierzom cierpła skóra na samą myśl. Sytuacja stawała się beznadziejna. Wiedzieli, że jeśli nie nadejdzie wsparcie zginą.

Wyjście było jedno, ktoś z nich musiał ściągnąć  pomoc. Na ochotnika zgłosił się najmłodszy z nich. Rzucono świece dymne i skoncentrowano ogień  na stanowiskach upowców. Czy dojdzie? W nim była nadzieja...

Na lotnisku w Sanoku odebrano meldunek. Potrzebne natychmiastowe wsparcie dla plutonu. Liczyła się każda sekunda. Piloci biegli do samolotów. Były to maszyny typu Po2 ( kukuruźnik ).

Tymczasem obrońcom kończyła się amunicja. Coraz częściej słychać było szczęk zamka. Ostatni nabój zostawiali dla siebie. Kiedy umierała nadzieja na niebie pojawiło się ocalenie.

Piloci zatoczyli krąg nad polem bitwy. Obrońcy w mig zrozumieli. Oznaczyli rakietnicą swoje pozycje. Odzew był natychmiastowy. Pierwsza wiązka granatów spadła wprost na stanowisko banderowskiego CKMu. Rozrywały się kolejne wiązki. A nawigatorzy słali  serie z broni pokładowej.

Takiej nawały nie wytrzymały szeregi banderowców. Zaczęli pospiesznie wycofywać się w kierunku lasu. Późnym wieczorem żołnierze dotarli na kwaterę. Byli zmęczeni, ale szczęśliwi bo wygrali życie.

Samoloty biorące udział w akcji stacjonowały na lotnisku w Sanoku od 12.04.1946 do 30.07.1947. Dokładna liczba nie jest znana, było ich 5 lub 6. Jedną z nich udało się uszkodzić banderowcom, co ilustruje archiwalne zdjęcie."

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama