Skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny?
Czad, czyli tlenek węgla, jest silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym gazem. Jest trochę lżejszy od powietrza, dlatego łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia. Powstaje w wyniku niezupełnego spalania wszelkich paliw – gazu, paliw płynnych i stałych. Niezupełne spalanie jest efektem braku odpowiedniej ilości tlenu.Może to wynikać z braku dopływu świeżego (zewnętrznego) powietrza do urządzenia, w którym następuje spalanie. Lub z powodu zanieczyszczenia, zużycia lub złej regulacji palnika gazowego, a także zbyt wczesnego zamknięcia paleniska pieca lub kuchni.
Jest to szczególnie groźne w mieszkaniach i domach, w których okna są szczelnie zamknięte lub uszczelnione na zimę. Czad powstaje także często w czasie pożaru.
Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest gazem niewyczuwalnym zmysłami człowieka. W układzie oddechowym człowieka tlenek węgla wiąże się z hemoglobiną krwinek 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu.
Stwarza to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał albo nawet natychmiastowa śmierć.
Dla własnego bezpieczeństwa powinniśmy zamontować w domach i mieszkaniach czujki czadu i dymu!