Czad (tlenek węgla) to toksyczny gaz. Jest nieco lżejszy od powietrza, nie ma zapachu, smaku, nie można go zobaczyć. Wytwarza się wskutek niepełnego spalania różnego typu paliw przy niewystarczającej ilości tlenu, który jest potrzebny do pełnego spalania.
Najczęstszym powodem powstawania czadu są wady lub zanieczyszczenia instalacji grzewczej w budynku. Są one efektwm braku konserwacji oraz oczyszczania, wad konstrukcyjnych, a także niedostosowania instalacji do szczelności okien i drzwi.
Jak groźny jest czad świadczą statystyki. Tylko w obecnym sezonie grzewczym (od. października 2020) strażacy wyjeżdżali do 1 338 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla. 585 osób doznało uszczerbku na zdrowiu, a 27 zmarło.
Objawy zatrucia tlenkiem węgla
Głównymi objawami jest duszność, ból głowy, zawroty głowy, osłabienie, nudności, wymioty, szybsze oddychanie i przyspieszone bicie serca. Jeżeli będziemy mieć takie objawy, powinniśmy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy i wezwać pomoc medyczną.
Jak się ustrzec przed zatruciem czadem?
Konieczne jest systematyczne zlecanie przeglądów przewodów kominowych. Pamietajmy, że tylko sprawne i używane zgodnie z instrukcją urządzenia grzewcze zapewnią nam bezpieczeństwo. Nie należy ich zasłaniać i przykrywać. Swobodny przepływ powietrza musi być zapewniony przez kratki wentylacyjne.
Na pewno warto zainstalować dobrej jakości czujnik czadu. To urządzenie jest w stanie uratować nam życie! W przypadku wykrycia tlenku węgla będzie emitować głośny sygnał dźwiękowy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.