Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Oszustwo paliwowe wykryte dzięki międzynarodowej współpracy.

foto Administracja Finansowa Słowacji

wiadomosci Dzięki współpracy funkcjonariuszy KAS z Polsko- Słowackiego Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych w Barwinku z Administracją Finansową Słowacji zatrzymano 3 osoby zajmujące się nielegalnym importem i dystrybucją paliw

Asia Paś

Opublikowano: 18 października 2020 06:00 | Aktualizacja: 17 października 2020 15:51

Administracja finansowa Słowacji nad sprawą nielegalnego importu olejem mineralnym pracowała od lipca 2019 roku. Przestępczy proceder udało się przerwać dzięki współpracy strony słowackiej z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej z Polsko- Słowackiego Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych w Barwinku oraz prowadzonemu monitoringowi.

 

Monitorowano poszczególne transporty przesyłek a także miejsce, w którym przepompowywano olej mineralny z polskiego zbiornika do słowackiego. 3 osoby podejrzane o popełnianie przestępstw podatkowych zostały zatrzymane w rejonie słowackiej Trnavy.

 

Oszuści próbowali zatuszować nielegalną działalność za pośrednictwem różnych zagranicznych firm, które zmieniały się podczas prowadzenia przestępczej działalności.  Zmienili także miejsca wyładunku paliw, głównie w innych państwach członkowskich UE.

 


Czytaj także: Koło zapasowe pełne papierosów


 

Transportom olejów mineralnych z polskich składów towarzyszyło zawsze kilka pojazdów, których zadaniem była ochrona terenu wokół ciągnika z cysterną przewożącą olej, ale także terenu wokół budynku, do którego pompowano olej mineralny.

 

Administracja finansowa Słowacji przeprowadziła przeszukania  posesji w miejscowościach Michal na Ostrove i Dolný Štál a także przeszukania innych obiektów.

 

Podczas tych działań zabezpieczono  około 30 tysięcy litrów oleju mineralnego,  gotówkę  w   wysokości 30 tysięcy euro, pieczątki firmowe,  dokumenty, nośniki danych, komputery oraz kontener transportowy służący do przechowywania oleju.

 

W tej sprawie udokumentowano co najmniej  62 transporty oleju mineralnego w łącznej ilości  prawie 2 mln litrów.  Wstępnie straty z tytułu podatku akcyzowego oszacowane zostały na ponad 188 tys. euro.

 

Śledczy ze słowackiej administracji finansowej postawili zarzuty wszystkim zatrzymanym za popełnienie  przestępstw polegających na obniżaniu podatków i składek ubezpieczeniowych, dokonanych w formie współudziału. Grozi im kara pozbawienia wolności od 4 do 10 lat.

 

źródło: Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.