Pamiętajmy jednak o tym, że sieć do swoich celów wykorzystują także oszuści, którzy zrobią wszystko, aby przejąć nasze pieniądze. W większości przypadków ofiarami stają się kupujący, ale okazuje się, że nie tylko.
W tym miesiącu sanoccy policjanci przyjęli dwa zawiadomienia, w których osoby wystawiające w Internecie przedmioty na sprzedaż, zamiast zarobić, straciły pieniądze. W obu przypadkach działanie sprawców było podobne. Rzekomy nabywca po skontaktowaniu się ze sprzedającą, wyraził chęć kupna wystawionego na portalu przedmiotu.
Następnie wysłał link sprzedającym, w celu odebrania wpłaconych pieniędzy. Sprzedające nic nie podejrzewając, kliknęły w podany link, a następnie wypełniły wszystkie informacje, w tym dane z karty płatniczej. Po sprawdzeniu stanu konta, okazało się że zamiast wpływu, z konta kobiet zniknęły pieniądze. W jednym przypadku pokrzywdzona straciła około 1200 złotych, w drugim natomiast ponad 3600 złotych.
Opisane sytuacje pokazują, że bez względu na to, w jakiej roli występujemy podczas korzystania z internetowych zakupów, zawsze musimy zachować ostrożność i stosować zasadę ograniczonego zaufania. Przede wszystkim nigdy nie należy wchodzić w linki niewiadomego pochodzenia, bądź przesłane przez nieznaną nam osobę.
Możemy go otrzymać za pomocą sms, na komunikator, czy też na skrzynkę poczty elektronicznej. Pamiętajmy, że każdy taki link może spowodować utratę pieniędzy z konta. Oferując towar do sprzedaży, zanim wyślesz go kupującemu, upewnij się, że otrzymałeś za niego ustaloną kwotę.
Nie podawamyj więcej danych niż te, które są niezbędne do przeprowadzenia transakcji. Pamiętajmy, że w sieci nie brakuje oszustów, którzy w łatwy i szybki sposób chcą osiągnąć zysk.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.