Dlatego w 2013 roku utworzono Park Gwiezdnego Nieba „Bieszczady”. Zajmuje on powierzchnię 113 846,41 ha, obejmując obszar Bieszczadzkiego Parku Narodowego oraz dwóch parków krajobrazowych: Cisniańsko-Wetlińskiego i Doliny Sanu.
Na terenie Polski jest to drugi taki park, a w Europie jeden z największych pod względem wielkości. Teraz to już praktycznie ostatni moment, żeby dla potomnych zachować obszary nie skażone światłem.
Bieszczadzki Park Narodowy w Tarnawie Niżnej przygotowuje miejsce do obserwacji gwiezdnego nieba. Jest wykonane w ramach mikroprojektu pn.: "Świat przyrody i kultury Karpat Wschodnich - wspólna promocja - lepsza ochrona".
W Bieszczadach, z dala od cywilizacji i sztucznego światła, można zobaczyć podczas bezchmurnej i bezksiężycowej nocy ponad 7000 gwiazd. A po odsunięciu ruchomego dachu, za pomocą teleskopu, z pewnością jeszcze więcej! Jak tylko pozwolą na to wytyczne przeciwepidemiczne, BdPN zaprosi na astropokazy.
Oglądanie tysięcy gwiazd na niebie i zobaczenie (często po raz pierwszy w życiu) Drogi Mlecznej jest niezapomnianym przeżyciem. Ale pamiętajmy też, że nadmiar światła nocą jest po prostu szkodliwy! Dla ludzi i zwierząt, a także dla roślin.
Jeśli tylko możemy przebywajmy tam, gdzie nocą jest ciemno...