reklama

3 marca. Światowy Dzień Dzikiej Przyrody

Opublikowano:
Autor:

3 marca. Światowy Dzień Dzikiej Przyrody - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościDziś przypada dzień Dzikiej Przyrody, który został ustanowiony w 2013 r. podczas 68. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. To właśnie 3 marca 1973 roku przyjęto tekst tzw. Konwencji Waszyngtońskiej, która dotyczy handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem. Konwencja weszła w życie 1 lipca 1975 roku
reklama

Ta data nie jest przypadkowa. To właśnie 3 marca 1973 roku przyjęto tekst tzw. Konwencji Waszyngtońskiej, która dotyczy handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem. Konwencja weszła w życie 1 lipca 1975 roku

Konwencja Waszyngtońska obejmuje około 34.000 gatunków, w tym 5.100 zwierząt i 28.900 roślin. Konwencja reguluje ich przewożenie przez granice państwowe,  a także zakazuje  handlu niektórymi okazami gatunków, które zagrożone są wymarciem lub ich populacja jest bardzo mała.

reklama


Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody publikuje „Czerwoną księgę gatunków zagrożonych” zawierającą  listę zagrożonych wyginięciem gatunków.  Są tam opublikowane mapy występowania, informacje na temat kwalifikowania poszczególnych gatunków  do kategorii zagrożenia wyginięciem, zdjęcia i wiele ciekawych i ważnych materiałów związanych z tematyką zagrożeń w świeci przyrody.

W naszym kraju są publikowane polskie odpowiedniki „Czerwonej księgi gatunków zagrożonych”. Jest to „Polska czerwona księgę roślin”, "Polska czerwona księga zwierząt” i „Czerwona lista roślin i grzybów Polski”. 

Zawierają one listy ginących gatunków zwierząt, roślin i grzybów z dokładnym ich opisem i mapami rozmieszczenia. Określa także stopień zagrożenia poszczególnych gatunków, rzadkość ich występowania oraz stosowane i proponowane sposoby ochrony.

reklama

Warto żeby jak najwięcej ludzi znało zawartość polskich ksiąg gatunków zagrożonych. Często z nieświadomości możemy niszczyć takie właśnie zagrożone, a chronione rośliny czy grzyby.

A mamy wielkie  szczęście mieszkać lub odpoczywać w regionie, gdzie ciągle jeszcze dziką przyrodę mamy na wyciągnięcie ręki. Cieszmy się nią i ją szanujmy.

Na świecie coraz mniej jest takich miejsc i z roku na rok rośnie liczba gatunków zagrożonych wyginięciem. A wiele gatunków fauny i flory już wymarło bezpowrotnie...

 

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama