To jest aż niewiarygodne, ale każdego roku roku na świecie zużywa się około 60 milionów ton jednorazowych toreb foliowych. Jedna torba rozkłada się nawet 400 lat, a nam służy średnio tylko około 20 minut. Potem z lekkim sercem wyrzucamy ją do "śmieci".
O "Dniu bez opakowań foliowych" nie zapomniał Bieszczadzki Park Narodowy, który zwraca się z apelem do turystów :
Możliwość kontaktu z nieskażoną naturą to dla wielu ludzi najważniejszy motyw wyjazdów do parków narodowych. Niestety zdarza się, że porzucone przez ludzi torebki foliowe wiatr roznosi na wiele kilometrów, a butelki po słodkich napojach w okresie wiosny i lata stają się śmiertelną pułapką dla małych gryzoni i owadów.
Warto się więc postarać, by wycieczki do parku narodowego były jak najmniej szkodliwe dla przyrody. Śmieci należy zabrać ze sobą. Bieszczadzki Park Narodowy jest domem wielu gatunków roślin i zwierząt, dlatego dbajmy o czystość w miejscu, w którym jesteśmy tylko gośćmi.
Ale powinniśmy być „eko” nie tylko w Parkach Narodowych czy w lasach. Używajmy butelek wielokrotnego użytku , na zakupy sprawmy sobie płócienną torbę, kanapki do pracy pakujmy w pudełka wielorazowe lub zawińmy w papier. Oszczędzimy ziemi milionów ton śmieci!
Dziś z Ustrzyk Górnych wyruszyli uczestnicy Górskiej Odysei w 700-kilometrowy marsz szlakami Karpat i Sudetów. O tym projekcie, który ma zwrócić uwagę na problem zaśmiecania gór i lasów odpadami pisaliśmy TUTAJ
VIDEO: Rusza Górska Odyseja
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.