Reklama

Sine Wiry, Łopienka, Terka i Strzebowiska. Zobaczcie wyjątkowe zdjęcia z tych miejsc [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Warto zobaczyć Sine Wiry, Łopienka, Terka czy Strzebowiska. To miejsca na turystycznej mapie Bieszczadów, które bez względu na porę roku są bardzo chętnie odwiedzane. Prezentujemy zdjęcia, które wykonał Robert Mach.

Sine Wiry to rezerwat przyrody zlokalizowany w granicach Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego, na terenie nadleśnictw Cisna i Baligród. Rezerwat obejmuje 7-kilometrowy fragment przełomowej doliny Wetliny i Solinki z układem siedlisk roślinnych. Występują tu bardzo bogate zbiorowiska leśne: buczyna karpacka, olszynka karpacka, jaworzyna górska z języcznikiem, żyzna jedlina czy olszynka bagienna. W rezerwacie znajdują się liczne stanowiska roślin i ostoi zwierząt, będące efektem specyficznego położenia i urozmaiconej rzeźby terenu.

Łopienka to nieistniejąca wieś z połowy XVI wieku, położona u podnóży Łopiennika. Zasłynęła ona przede wszystkim z tego, iż miała ukazać się tam Matka Boska pod postacią ikony. Wkrótce po tym Łopienka stała się słynnym ośrodkiem kultu maryjnego. Obecna – murowana cerkiew – datowana jest na pierwszą połowę XIX wieku.

W centrum Terki, tuż przy cmentarzu i obok skrzyżowania dróg, stoi bardzo charakterystyczna kamienna, pochodząca z XIX wieku dzwonnica przycerkiewna, która cudem ocalała od rozbiórki. Jeden z dwóch dzwonów wiszących wcześniej na tej dzwonnicy zaginął, drugi użytkowany jest w przykościelnej dzwonnicy. Na terenie cmentarza znajduje się podmurówka zniszczonej cerkwi, wybudowanej w 1911 roku w miejsce drewnianej cerkwi z 1781 roku. Wybudowana w 1911 roku murowana cerkiew pw. św. Proroka Eliasza spłonęła, ale została odnowiona w 1922 roku. Opuszczona po II wojnie światowej popadła w ruinę. Rozebrano ją w 1957 roku.

Zobaczcie zdjęcie, które w ostatnich dniach wykonał Robert Mach, miłośnik Bieszczadów.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy