Sine Wiry to rezerwat przyrody zlokalizowany w granicach Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego, na terenie nadleśnictw Cisna i Baligród. Rezerwat obejmuje 7-kilometrowy fragment przełomowej doliny Wetliny i Solinki z układem siedlisk roślinnych. Występują tu bardzo bogate zbiorowiska leśne: buczyna karpacka, olszynka karpacka, jaworzyna górska z języcznikiem, żyzna jedlina czy olszynka bagienna. W rezerwacie znajdują się liczne stanowiska roślin i ostoi zwierząt, będące efektem specyficznego położenia i urozmaiconej rzeźby terenu.
Łopienka to nieistniejąca wieś z połowy XVI wieku, położona u podnóży Łopiennika. Zasłynęła ona przede wszystkim z tego, iż miała ukazać się tam Matka Boska pod postacią ikony. Wkrótce po tym Łopienka stała się słynnym ośrodkiem kultu maryjnego. Obecna – murowana cerkiew – datowana jest na pierwszą połowę XIX wieku.
W centrum Terki, tuż przy cmentarzu i obok skrzyżowania dróg, stoi bardzo charakterystyczna kamienna, pochodząca z XIX wieku dzwonnica przycerkiewna, która cudem ocalała od rozbiórki. Jeden z dwóch dzwonów wiszących wcześniej na tej dzwonnicy zaginął, drugi użytkowany jest w przykościelnej dzwonnicy. Na terenie cmentarza znajduje się podmurówka zniszczonej cerkwi, wybudowanej w 1911 roku w miejsce drewnianej cerkwi z 1781 roku. Wybudowana w 1911 roku murowana cerkiew pw. św. Proroka Eliasza spłonęła, ale została odnowiona w 1922 roku. Opuszczona po II wojnie światowej popadła w ruinę. Rozebrano ją w 1957 roku.
Zobaczcie zdjęcie, które w ostatnich dniach wykonał Robert Mach, miłośnik Bieszczadów.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.