Podczas podróży po bieszczadzkich drogach, kierowcy muszą zachować szczególną ostrożność ze względu na możliwość spotkania tam leśnej zwierzyny. Choć są one niejako symbolem dzikości tego regionu, ich obecność może stanowić zagrożenie dla podróżujących.
Dzika zwierzyna na bieszczadzkich drogach
Podczas jazdy przez Bieszczady, turystom często udaje się zobaczyć różnorodne gatunki zwierząt, takie jak jelenie, dziki, wilki czy niedźwiedzie. To fascynujące doświadczenie, jednakże, kiedy przechodzą one przez drogę, może to być niebezpieczne zarówno dla nich, jak i dla kierowców. Dziko żyjące zwierzęta, przyzwyczajone do swojego naturalnego środowiska, czasami nie zdają sobie sprawy z ryzyka, jakie niesie ze sobą ruch drogowy.
Fot. Marek Jurek
Warto zwrócić uwagę, że rozpoczynająca się jesień to okres, w którym wzrasta liczba zdarzeń z udziałem dzikich zwierząt. Z tego powodu policjanci apelują do kierowców o ostrożność i zmniejszenie prędkości w rejonach lasów, nieużytków rolnych oraz pól, gdzie prawdopodobieństwo nagłego pojawienia się zwierzyny jest bardzo duże. Zmniejszenie prędkości może nam pozwolić uniknąć takiego zderzenia, a na pewno ograniczy jego skutki.
Do takich sytuacji dochodzi zazwyczaj od zmierzchu do świtu. Oślepione przez światła reflektorów zwierzęta rzadko uciekają, a w większości przypadków zatrzymują się i stoją w bezruchu. Warto też pamiętać, że sarny, jelenie i dziki żyją w stadach i za pojedynczym osobnikiem mogą podążać kolejne. Obecna aura, opady deszczu, występujące zamglenia powodują, że przeszkodę na drodze możemy zobaczyć dosłownie w ostatniej chwili i nie będziemy mieli wystarczająco czasu na uniknięcie zagrożenia. Niektóre ze zwierząt mają spore rozmiary i masę, a zderzenie z nimi może mieć bardzo poważne skutki
– przypominają policjanci.
Na szczególną uwagę zasługuje drogowy znak ostrzegawczy „Uwaga dzikie zwierzęta” (A-18b) - ostrzega kierowcę, że ryzyko wbiegnięcia dzikiej zwierzyny na drogę jest większe niż w innych miejscach.
Zderzenie z dzikim zwierzęciem – instrukcja, co zrobić krok po kroku
- Zatrzymaj pojazd w bezpiecznym miejscu.
- Włącz światła awaryjne i ustaw na drodze trójkąt ostrzegawczy.
- Sprawdź, czy zwierzę nadal żyje.
- Powiadom służby, dzwoniąc na numer alarmowy 112 (policja, straż miejska, straż leśna, straż pożarna), które wezwą służby weterynaryjne.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.