Komańcza jest niewielką wsią położoną na krańcu Beskidu Niskiego w miejscu, gdzie Barbarka uchodzi do Osławicy. Zazwyczaj jest ona traktowana jako baza, z której turyści wyruszają się na bieszczadzkie szlaki po uprzednim dojechaniu tu pociągiem. Z kolei dla innych to punkt przejazdowy po drodze do Cisnej, Wetliny czy innych miejscowości.
Przejeżdżając bądź będąc w Komańczy bez wątpienia warto zatrzymać się i odwiedzić Klasztor Sióstr Nazaretanek, kojarzony przez wielu przede wszystkim za sprawą Kardynała Stefana Wyszyńskiego, którego władze komunistyczne internowały tam w latach 1955-1956. Do dziś istnieje tam izba poświęconą pamięci Kardynała, w której znajdują się nieliczne pamiątki po nim. Wokół klasztoru rozciąga się park, po którym można swobodnie spacerować. Innym ważnym punktem jest dawna greckokatolicka cerkiew parafialna Opieki Matki Bożej, wzniesiona w 1802 roku. Cerkiew wraz z dzwonnicą stanowi jeden z trzech zachowanych przykładów wschodniołemkowskiego budownictwa sakralnego. Na cmentarzu przy cerkwi jest kilka nagrobków z II połowy XIX i początku XX wieku, między innymi tutejszego proboszcza (parocha) ks. Wasylija Sanczyna (zm. w 1853 roku).
Komańcza jest obecnie lokalnym ośrodkiem zacieśniania wzajemnych dobrosąsiedzkich kontaktów z partnerskimi miejscowościami ze Słowacji. Dzięki swoim walorom turystycznym, przyrodniczym i krajobrazowym miejscowość stanowi także cel wypraw turystów z całej Polski i zagranicy.
W galerii prezentujemy najnowsze zdjęcia wykonane w Komańczy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.