reklama

W Bieszczadach wytyczono nową ścieżkę turystyczną. Gdzie się zaczyna?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Bieszczadzki Park Narodowy (bdpn.gov.pl)

W Bieszczadach wytyczono nową ścieżkę turystyczną. Gdzie się zaczyna? - Zdjęcie główne

Ścieżka „Caryńskie” | foto Bieszczadzki Park Narodowy (bdpn.gov.pl)

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Szlaki ścieżki bezdrożaBieszczady zyskały kolejną atrakcję turystyczną, która pozwala nie tylko na bliski kontakt z przyrodą, ale również na poznanie historii nieistniejącej już wsi Caryńskie. Ścieżka „Caryńskie”, otwarta 5 października 2024 roku, oferuje unikalne walory krajobrazowe i przyrodnicze.
reklama

Bieszczady to region, który fascynuje swoją dziką przyrodą i bogatą historią. Niedawno otwarta ścieżka przyrodniczo-historyczna „Caryńskie” oferuje turystom wyjątkową okazję, by poznać oba te aspekty. Trasa prowadzi przez malownicze tereny, gdzie dawniej istniała wieś Caryńskie, oferując nie tylko piękne widoki, ale także możliwość odkrycia śladów minionych czasów.

Ścieżka „Caryńskie” – gdzie prowadzi trasa?

Nowo otwarta ścieżka przyrodniczo-historyczna „Caryńskie” rozpoczyna swój bieg od parkingu „Dwernik Kamień” w Nasicznem, prowadząc przez tereny Nadleśnictwa Lutowiska oraz Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Trasa wiedzie stokówką aż do Przełęczy Nasiczniańskiej, skąd turyści mogą podążać dalej, przez obszar nieistniejącej wsi Caryńskie, aż do Przełęczy Przysłup Caryński (785 m n.p.m.), gdzie znajduje się Koliba Studencka Politechniki Warszawskiej. Otwiera to możliwości zarówno dalszej wędrówki na Połoninę Caryńską, jak i zejścia w stronę Bereżek.

reklama

Fot. Bieszczadzki Park Narodowy (bdpn.gov.pl)

Ścieżka ta powstała dzięki współpracy Bieszczadzkiego Parku Narodowego z Nadleśnictwem Lutowiska oraz Gminą Lutowiska, która przekazała teren dawnego cmentarza przycerkiewnego. Pozwoliło to na przeprowadzenie prac porządkowych, które będą kontynuowane w przyszłości. Ważnym momentem było uroczyste otwarcie ściezki a dokonali tego: dr Ryszard Prędki, dyrektor Bieszczadzkiego Parku Narodowego, Jan Podraza, nadleśniczy Nadleśnictwa Lutowiska i Janusz Krupa, wójt gminy Lutowiska, a także poświęcenie nowego krzyża, postawionego na cmentarzu przez organizatorów wydarzenia.

reklama

Zabytkowe krzyże i symboliczne nasadzenia

W ramach otwarcia ścieżki, odnowiono również krzyż przydrożny z 1911 roku, będący fundacją Petra Minko. Prace te przeprowadzono z inicjatywy Bieszczadzkiego Parku Narodowego w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, realizowanego za pośrednictwem Gminy Lutowiska. Historyczny układ krzyża dopełniały dwa jesiony, z których do dziś przetrwał tylko jeden. Podczas otwarcia miało miejsce symboliczne posadzenie nowego drzewa, które nazwano „Caryńczyk”. Uroczystego zasadzenia dokonali przewodnicy z Oddziałów PTTK oraz Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych „Karpaty”.

reklama

Przyroda i dziedzictwo kulturowe w jednym miejscu

Fot. Bieszczadzki Park Narodowy (bdpn.gov.pl)

Ścieżka „Caryńskie” oferuje nie tylko bogactwo historyczne, ale również niezwykłe walory przyrodnicze. Jedną z najpiękniejszych atrakcji trasy są malownicze kaskady na potoku Caryńczyk, które można podziwiać z punktu widokowego znajdującego się tuż za cmentarzem. Turyści mają również szansę spotkać ślady zwierząt, w tym rozlewisko bobrów, które przyciąga różnorodne gatunki ptaków, płazów oraz owadów. Widoczna jest także struktura dawnej wsi z terasowymi polami, zdziczałymi drzewami owocowymi i monumentalnymi lipami, jaworami i jesionami, które wyznaczają dawną zabudowę i układ dróg.

Choć mieszkańców Caryńskiego już od dawna nie ma, a pasterze nie wypasają wołów na połoninach, w ramach ochrony czynnej Bieszczadzkiego Parku Narodowego prowadzi się tu wypas owiec i bydła, aby zachować różnorodność pastwiskową.

To tylko nieliczne walory przyrodnicze i krajobrazowe, jakie stanowią atrakcję ścieżki. Na wiosnę przyszłego roku zainstalujemy przystanki edukacyjne oraz przygotujemy przewodnik. Warto więc uwzględnić tą ścieżkę w swoich planach

– informują pracownicy Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

źródło: Bieszczadzki Park Narodowy (bdpn.gov.pl)

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama