reklama

Bieszczady. Zakończono konserwację krzyża przydrożnego w nieistniejącej wsi Caryńskie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Bieszczadzki Park Narodowy

Bieszczady. Zakończono konserwację krzyża przydrożnego w nieistniejącej wsi Caryńskie - Zdjęcie główne

Zakończono konserwację krzyża przydrożnego w nieistniejącej wsi Caryńskie | foto Bieszczadzki Park Narodowy

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościZakończono prace konserwatorskie przy krzyżu przydrożnym z 1911 roku, znajdującym się na terenie dawnej wsi Caryńskie. Jest to jedno z nielicznych świadectw przeszłości, które przetrwało na tych terenach, a jego renowacja była kluczowa dla zachowania dziedzictwa kulturowego Bieszczadów.
reklama

We wrześniu zakończono konserwację krzyża przydrożnego pochodzącego z 1911 roku, znajdującego się w miejscu dawnej wsi Caryńskie, która dziś już nie istnieje. Krzyż, zbudowany z piaskowca i wapienia, ufundował Petr Minko, a wykonany został w renomowanym warsztacie kamieniarskim Franciszka Langera w Samborze. Takie realizacje pochodzące z cechowych warsztatów są rzadkością na terenie Bieszczadów, co czyni obiekt wyjątkowo cennym z punktu widzenia historycznego i kulturowego.

reklama

Konserwacja dla zachowania bieszczadzkiego dziedzictwa

Krzyż został poddany zabiegom konserwatorskim, aby przywrócić jego pierwotny wygląd i powstrzymać postępujące procesy erozyjne. Prace realizowane w ramach Rządowego Programu Polski Ład „Rządowy Program Odbudowy Zabytków”, przy współpracy z Gminą Lutowiska, zlecone przez Bieszczadzki Park Narodowy, zostały przeprowadzone przez konserwatora zabytków Szymona Modrzejewskiego. Obiekt jest ważnym świadectwem lokalnej historii, gdyż takich zabytków zachowało się w regionie niewiele.

Fot. Bieszczadzki Park Narodowy

reklama

Świadectwo minionych czasów

Krzyż znajduje się przy dawnej drodze prowadzącej do nieistniejącej już cerkwi z kaplicą odpustową pw. św. Jana oraz cmentarza cerkiewnego. Miejsce to, choć dziś niemal zapomniane, stanowi ważną część lokalnej historii, przypominając o dawnych mieszkańcach wsi Caryńskie. O ich życiu oraz historii samej miejscowości informuje specjalna tablica umieszczona przy drodze do cerkwiska.

Przeprowadzona konserwacja krzyża to ważny krok w kierunku ochrony dziedzictwa kulturowego Bieszczadów. „Mamy nadzieję, że w przyszłości uda się również przeprowadzić dalsze prace konserwatorskie” – informują pracownicy Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama