reklama

Szlaki dla osób z niepełnosprawnością wzroku w Podkarpackim

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Ela Słoboda

Szlaki dla osób z niepełnosprawnością wzroku w Podkarpackim - Zdjęcie główne

Szlaki dla osób niewidomych | foto Ela Słoboda

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Szlaki ścieżki bezdrożaW województwie podkarpackim znajdują się cztery szlaki turystyczne dostosowane do osób z niepełnosprawnością wzroku. Jeden z nich biegnie przez malownicze Bieszczady, a pozostałe znajdują się w ich okolicy, oferując unikalne możliwości kontaktu z przyrodą dla osób o szczególnych potrzebach.
reklama

Wszystkie szlaki są wyposażone w specjalne znaczniki, które współpracują z dedykowaną aplikacją, uruchamiając się i naprowadzając użytkownika na konkretne miejsce. Po aktywacji, na telefonie można otworzyć tekst lub odtworzyć audiodeskrypcję, czyli słowny opis otoczenia. Zarówno tekst, jak i audiodeskrypcja zawierają szczegółowy opis wyglądu miejsca, wskazówki dotyczące kierunku, a także informacje historyczne i ciekawostki na temat danej lokalizacji.

Bieszczady przecierają szlaki

Dodatkowo na szlakach zamieszczono wypukłe tablice informacyjne, które pozwalają osobom z dysfunkcją wzroku na pełniejsze poznanie otaczającej ich przyrody i dziedzictwa regionu. Dzięki temu mogą one "zobaczyć" świat w inny sposób, korzystając z dotyku i dźwięku. Warto podkreślić, że szlak w Bieszczadach był jednym z pierwszych tego typu projektów w Polsce, co podkreśla jego innowacyjność i znaczenie w turystyce dostępnej dla wszystkich.

reklama

Szlaki dla niewidomych

Oto przykłady dostępnych szlaków dla osób z niepełnosprawnością wzroku w województwie podkarpackim:

  1. Szlak „Zobaczyć Beskid Niski” w Olchowcu, który ma formę pętli o długości około 5 km. Na trasie znajduje się 18 znaczników, a ścieżka jest łatwa, w większości prowadząc asfaltową drogą. Wędrując nią, można zobaczyć m.in. drewnianą cerkiew oraz łemkowską chyżę.
  2. Szlak „Zobaczyć Bieszczady” rozpoczyna się w Mucznem i biegnie przez pasmo Jeleniowaty, mając 3 km w jedną stronę. To typowy szlak górski, którego zwieńczeniem jest wejście na 35-metrową wieżę widokową.
  3. Szlak „Zobaczyć Solinę” wytyczony został na paśmie Żukowa. Znajduje się na nim 11 znaczników, a całkowita długość trasy w obie strony wynosi 9 km. Na końcu szlaku znajduje się wieża widokowa.
  4. Ścieżka w sanockim skansenie, prowadząca po obiektach rynku galicyjskiego, wyposażona jest w kilkanaście znaczników. Przy każdej opisywanej chacie znajduje się tablica tyflograficzna, która umożliwia osobom z dysfunkcją wzroku poznanie szczegółów obiektów.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama