Na bieszczadzkim niebie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Przyroda W kolejnym odcinku cyklu "Na bieszczadzkim niebie" przyglądamy się sierpniowym mgławicom i gromadom gwiazd.

Od czego zacząć?

 

 

W orientacji na letnim niebie pomocny jest tzw. Trójkąt Letni. Wyznaczają go Wega, Deneb i Altair – najjaśniejsze gwiazdy w Lutni, Łabędziu i Orle. Pokazany jest na mapce nr 1, przedstawiającej ogólny widok nieba w połowie sierpnia około północy.

 

Mapka nr 1. autor: Tomasz Süsser. Niebo w sierpniu.

 

 

 

Wewnątrz trójkąta znajdziemy Liska i Strzałę, na prawo od Wegi jest Herkules a pod nim rozległy gwiazdozbiór Wężownika. Pod Wężownikiem, nisko na horyzontem, świeci Antares – najjaśniejsza gwiazda w Skorpionie. Na lewo od trójkąta letniego znajdziemy Delfina i Źrebię (najmniejszy gwiazdozbiór nieba północnego). Pod tymi „maluchami” znajduje się Koziorożec. I na koniec Tarcza (dawniej Tarcza Jana III Sobieskiego) i Strzelec, oraz Ogon Węża, która znajduje się pomiędzy Tarczą i Wężownikiem.

 

 

Gromady i mgławice

 

 

Dziś skupimy się na sześciu gwiazdozbiorach, które powoli opuszczają letnie niebo. Na początek warto wspomnieć, czym są gromady gwiazd i mgławice. Bo je będziemy oglądać. 

 

 

Gromady gwiazd to skupiska powiązanych ze sobą fizycznie gwiazd. Powstały w tym samym czasie, oddziałują na siebie grawitacyjnie, poruszają się w rym samym kierunku.

 

 

Dzielimy je na dwie grupy: 

 

⇒ gromady otwarte – skupiska o nieregularnym kształcie. Zawierają od kilkudziesięciu do kilku tysięcy gwiazd. 

 

gromady kuliste – skupiska o sferycznym i symetrycznym kształcie. Mogą zawierać nawet kilka milionów gwiazd. Są to obiekty bardzo stare, nawet tak stare jak Droga Mleczna i leżą przeważnie wokół jądra naszej galaktyki. 

 

 

Większość gromad to obiekty słabo świecące i do obserwacji potrzebna będzie co najmniej lornetka, choć będą w niej przypominać mgliste plamki. Dopiero duża lorneta lub teleskop pozwolą zobaczyć, że są skupiska gwiazd.

 

 

Mgławice to skupiska pyłu i gazu. Świecą albo odbijając promieniowanie, albo pobudza je do świecenia pobliska gorąca gwiazda. 

 

 

⇒ Mgławice planetarne – pozostałość po wybuchach supernowych lub pozostałość po odrzuceniu przez gwiazdę zewnętrznych warstw atmosfery.

 

 

To mylące określenie pochodzi z czasów, kiedy zaczęto odkrywać te obiekty. Często wyglądają jak pierścień z gwiazdą w środku, przez co błędnie kojarzono je z odległymi układami planetarnymi. I w tym wypadku do obserwacji potrzebny będzie, jak w przypadku gromad, sprzęt optyczny i  - niestety - w tym wypadu większy znaczy lepszy, a widoki i tak będą dalekie od tego co można zobaczyć na długoczasowych fotografiach (nie będą to kolorowe obrazy, będą miały mniejszą ilością detali, ale i tak mają swój niepowtarzalny urok).

 

 

Czego możesz się spodziewać?

 

 

Kiedy wiemy już czym wyróżniają się gromady gwiazd i mgławice, możemy przystąpić do obserwacji. 

 

 

Herkules.

 

Należy do największych gwiazdozbiorów i liczy ponad 140 gwiazd, które można dostrzec gołym okiem. Popularne obiekty w tym gwiazdozbiorze to gromady kuliste: M13, M92 i NGC 6229.

 

 

M13 to najpiękniejsza gromada kulista północnego nieba. Odkrył ją Edmond Halley w 1714 roku. Pod ciemnym niebem można ją dostrzec gołym okiem jako ciemną, małą plamkę, ale dopiero w średniej wielkości teleskopie można z łatwością rozdzielić setki gwiazd tej gromady.

 

 

Mapka nr 2. Mgławice M13 (zobacz autentyczne zdjęcie w galerii!) i M92

 

 

Wężownik

 

To bardzo duży gwiazdozbiór składający się z około stu widocznych gołym okiem gwiazd. Do najciekawszych obiektów można zaliczyć kilka gromad kulistych: M10, M9, M12, M14,

M19, M62, M107.

 

Mapka nr 3. Mgławice w gwiazdozbiorze Herkulesa

 

 

Tarcza i Ogon Węża

 

Tarcza to niewielki gwiazdozbiór, w którym znajduje się około 20 gwiazd widocznych gołym okiem. Nazwę zawdzięcza Heweliuszowi, który wprowadził ją w 1684 roku na dla uczczenia zwycięstwa pod Wiedniem nad Turkami.

 

 

W Tarczy warto zobaczyć piękną gromadę otwartą M11 (zwaną też Dziką Kaczką), oraz gromadę M26.

 

 

Wąż to jedyny gwiazdozbiór podzielony na dwie części: na Głowę Węża i Ogon Węża. Rozdziela go Wężownik. Konstelacja zawiera około 60 gwiazd widocznych gołym okiem.

 

 

Mapka nr 4, Mgławice w Tarczy

 

 

Strzelec i Skorpion.

 

 

Strzelec to jeden z najpiękniejszych i „najbogatszych” gwiazdozbiorów. Nie brak tu gromad otwartych, gromad kulistych, mgławic oraz ciemnych obłoków materii. Niestety z Polski nie widzimy go w całości – spora część jego skarbów schowana jest pod południowym horyzontem. W samym Strzelcu Charles Messier (francuski astronom, żył w latach 1730-1817) znalazł ponad 15% skatalogowanych przez siebie obiektów.

 

 

Najpopularniejsze skarby: M8 – mgławica Laguna, M17 – Mgławica Omega, M20 – Mgławica Trójlistna Koniczyna, gromady gwiazd: M18, M21, M23, M22, M25, M28, M54, M55, M69, M70, M75.

 

 

Skorpion ma powierzchnię około 500 stopni kwadratowych (dla porównania średnica Księżyca to pół stopnia, więc w jednym stopniu kwadratowym zmieszczą się cztery Księżyce). Składa się z ponad 100 gwiazd widocznych gołym okiem.

 

 

Najpopularniejsze obiekty w Skorpionie: M4 – jedna z najmniej oddalonych od nas gromad kulistych, gromady M6, M7, M80.

 

 

Mapka nr 5. Gromady gwiazd i mgławice w Strzelcu i Skorpionie

 

 

Na tym kończy się dzisiejsza wędrówka po sierpniowym niebie. Jeszcze jest czas, by "upolować" lornetką lub teleskopem węża, skorpiona czy źrebię. Na Bieszczadzkim niebie jest to szczególnie możliwe. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE