8 rzeczy, które powinna zawierać apteczka turystyczna – bądź gotowy na każdy scenariusz

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: masalski

8 rzeczy, które powinna zawierać apteczka turystyczna – bądź gotowy na każdy scenariusz - Zdjęcie główne

8 rzeczy, które powinna zawierać apteczka turystyczna – bądź gotowy na każdy scenariusz | foto masalski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Piękna pogoda zachęca do górskich wędrówek. Pamiętajmy jednak, że niebezpieczeństwo skaleczenia, ukąszenia czy zwichnięcia wiosną i latem jest bardzo wysokie, dlatego warto być gotowym na każdy scenariusz. Wyposażmy się w odpowiednią apteczkę turystyczną, która będzie zawierać najpotrzebniejsze do udzielenia pierwszej pomocy leki i akcesoria.

Dlaczego warto nosić ze sobą apteczkę turystyczną?

Apteczka turystyczna nie zajmuje zbyt wiele miejsca w plecaku górskim, a w wielu sytuacjach może okazać się niezbędna. Zadrapanie, skaleczenie, ukąszenie czy zwichnięcie mogą wymagać udzielenia specjalistycznej pomocy lekarskiej, ale ważne, aby ranę odpowiednio opatrzyć na miejscu zdarzenia. Pamiętajmy, że często, aby dostać się do najbliższego punktu medycznego, musimy przejść wiele kilometrów. Tymczasem nawet zwykła maść na rany pozwoli nam poczuć ulgę. Oczywiście posiadanie apteczki nie zwalnia nas z ostrożności i odpowiedzialności. Jeśli dojdzie do poważnego urazu, należy jak najszybciej wezwać pomoc medyczną.

8 podstawowych elementów wyposażenia apteczki turystycznej

Co powinno znaleźć się w apteczce turystycznej? Ze względu na jej małe wymiary nie pomieści ona tylu rzeczy, co apteczka tradycyjna. Nie oznacza to jednak, że nie zrobimy z niej użytku - trzeba tylko wiedzieć, jakie elementy do niej włożyć. Oto 8 podstawowych:

  • bandaż zwykły i elastyczny,
  • plaster z opatrunkiem,
  • rękawiczki jednorazowe,
  • sól fizjologiczna w ampułkach,
  • maść na rany, obrzęki czy stłuczenia,
  • środek na owady,
  • środek przeciwbólowy,
  • środek przeciwalergiczny.

Apteczka powinna również zawierać leki osobiste, przyjmowane na stałe. Pamiętajmy, aby przed każdą podróżą sprawdzić stan apteczki oraz uzupełnić ewentualne braki. Jeśli w trakcie sezonu nie mieliśmy okazji z niej skorzystać, sprawdźmy termin ważności leków. Te, które są przeterminowane, zanieśmy do apteki, natomiast apteczkę uzupełnijmy o nowe.

Jak udzielić pierwszej pomocy w górach?

Słoneczna pogoda, piękne krajobrazy, delikatny wiaterek sprawiają, że będąc w górach, zapominamy o wielu niebezpieczeństwach. Tymczasem drobne skaleczenia, podrażnienia skóry czy reakcje alergiczne są tam na porządku dziennym. Jak więc udzielić pierwszej pomocy, gdy zachodzi taka konieczność? Przede wszystkim powinniśmy dobrze zabezpieczyć miejsce zdarzenia. Jeśli jest to możliwe, udajmy się tam, gdzie spokojnie będziemy mogli zaopatrzyć ranę albo w inny sposób udzielić pomocy.

W przypadku drobnych skaleczeń czy reakcji uczuleniowych zwykle nie jest konieczne wzywanie zespołu medycznego - większość czynności wykonamy we własnym zakresie, korzystając z leków i akcesoriów z apteczki. Niemniej jednak jeśli stan zdrowia poszkodowanego pogarsza się, nie zwlekajmy z wezwaniem pomocy. Ponadto, gdy zauważymy na szlaku osobę, która wymaga wsparcia medycznego, zadzwońmy na pogotowie. Sposób udzielania pierwszej pomocy w górach nie różni się od praktyk stosowanych w innych terenach. Należy jednak pamiętać, że nawet pozornie delikatne uszkodzenie skóry czy zwichnięcie powinno nas skłonić do powrotu. Dalsze przemierzanie szlaków może być dla organizmu bardzo wyczerpujące, ponadto nigdy nie wiemy, jak zareaguje on w późniejszym czasie. Nawet pozornie nieszkodliwe ukąszenie może wywołać reakcję alergiczną, która widoczna będzie dopiero po kilku godzinach. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE