Jak przypomina Krzysztof Pecka, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Polańczyku oraz członek zarządu Powiatu Leskiego, Światowy Dzień Turystyki, ustanowiony przez Światową Organizację Turystyki w 1979 roku, co roku przypomina o roli turystyki w promowaniu zrozumienia międzykulturowego, budowaniu pokoju oraz rozwijaniu świadomości ekologicznej i kulturowej. Tegoroczne obchody w Myczkowie były doskonałym przykładem tego, jak turystyka może wspierać zachowanie dziedzictwa kulturowego oraz wzmacniać lokalne społeczności.
Światowy Dzień Turystyki w Myczkowie
Z okazji Światowego Dnia Turystyki, muzeum przygotowało bogaty program warsztatów i pokazów, które miały na celu przybliżenie uczestnikom tradycyjnych zawodów i rzemiosł. Wydarzenie odbywało się równocześnie we wnętrzu muzeum, jak i na zewnątrz. Już od godzin przedpołudniowych trwały warsztaty bibułkarskie, podczas których miłośnicy rękodzieła, ale również Ci, którzy nigdy nie mieli z tym nic do czynienia, mogli spróbować swoich sił w tworzeniu kwiatów i ozdób z bibuły. Inną ciekawą atrakcją była demonstracja kowalstwa pod hasłem „Na tropie ginących zawodów”. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję zobaczyć, jak dawniej wykuwano narzędzia oraz przedmioty codziennego użytku, które niegdyś były nieodłącznym elementem życia lokalnych społeczności. Pokaz przypominał o tym, jak istotną rolę odgrywał zawód kowala w dawnych czasach. Dodatkowo opowiadania, powodowały jeszcze większe zainteresowanie.
Fot. Kamil Mielnikiewicz
Ważnym punktem programu było również spotkanie pod tytułem „Kim jest pszczelarz? Czym jest ul? Co to pszczela rodzina?”, które przybliżyło uczestnikom tajniki pszczelarstwa. Prowadzący spotkanie pszczelarz opowiedział zainteresowanym o strukturze ula, codziennym życiu pszczół i ich roli nie tylko w produkcji miodu, ale i w ekosystemie. „Pszczoły mają ogromne znaczenie nie tylko dla rolnictwa, ale dla całej naszej planety” – podkreślił. Ci, którzy chcieli spróbować swoich sił w tradycyjnym rzemiośle, mogli wziąć udział w warsztatach garncarskich. Pod czujnym okiem prowadzącej uczestnicy poznali cały proces tworzenia naczyń glinianych – od kształtowania gliny po jej wypalanie w piecu garncarskim. Była to wyjątkowa okazja do doświadczenia rzemiosła sprzed wieków. Muzyka, która odgrywała istotną rolę w życiu Bojków, również znalazła swoje miejsce w programie Światowego Dnia Turystyki w Myczkowie. Koncert „Pamięci bojkowskich muzykantów – Susidojki” przywołał dźwięki dawnych bieszczadzkich wsi, ożywiając wspomnienia o muzycznych tradycjach tego regionu.
Ponadto Muzeum Bojków oraz Regionalnego Centrum Kultury w Myczkowie było dostępne dla odwiedzających od godziny 09:00 do 17:00. Goście mieli możliwość zgłębić historię Bojków, zobaczyć zgromadzone eksponaty oraz poczuć atmosferę minionych czasów.
Partnerem Światowego Dnia Turystyki w Myczkowie był Powiat Leski.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.