W siedzibie Starostwa Powiatowego w Lesku odbyło się spotkanie organizacyjne poświęcone przygotowaniom do XXIX Targów Agrobieszczady 2025. Targi, które zaplanowano na 26–27 lipca, od lat uchodzą za największe wydarzenie wystawienniczo-promocyjne w regionie.
Spotkanie otworzył starosta leski Wojciech Stelmach, podkreślając znaczenie Agrobieszczadów jako przestrzeni promocji regionalnych zasobów, tradycji i współpracy międzysektorowej. Obrady prowadził dyrektor targów i jednocześnie sekretarz powiatu leskiego Czesław Gawłowski, który koordynował omawianie ostatnich zagadnień logistycznych. Całość podsumował wicestarosta Wiesław Kuzio. Wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele komitetu organizacyjnego, instytucji publicznych, służb oraz partnerów wydarzenia – wszyscy zaangażowani w zapewnienie sprawnego przebiegu imprezy. W spotkaniu uczestniczyli reprezentanci: Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie i Nadleśnictwa Lesko, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale (oddział Lesko), Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Komendy Powiatowej Policji w Lesku, SPZOZ w Lesku, Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Lesku, Związku Hodowców Owiec i Kóz w Sanoku, Polskiego Związku Łowieckiego - Zarządu Okręgowego w Krośnie, Firmy Transprzęt, Leskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego, Zespołu Placówek Oświatowych oraz Powiatowego Zarządu Dróg w Lesku.
Fot. Facebook/Powiat Leski
Targi z niemal 30-letnią tradycją
Tegoroczna edycja Agrobieszczadów będzie już 29. odsłoną wydarzenia, które przez lata ugruntowało swoją pozycję jako największe tego typu targi w Bieszczadach. Ich znaczenie wykracza jednak poza skalę, to także konsekwentna promocja lokalnej tożsamości, dziedzictwa przyrodniczego i gospodarki regionu. Organizatorem wydarzenia jest Powiat Leski, przy wsparciu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Lasów Państwowych oraz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.Targi odbędą się na terenach Zespołu Szkół Technicznych i Artystycznych w Lesku przy alei Jana Pawła II 18a.
Program pełen różnorodności
W programie przewidziano zarówno prezentacje wystawców, jak i wydarzenia towarzyszące, w tym konkursy, pokazy, degustacje oraz część artystyczną. Wystawcy zaprezentują produkty lokalne, rękodzieło, rośliny ozdobne, sprzęt rolniczy i ogrodniczy. Pojawią się także stoiska edukacyjne, a wśród nich tematy związane z bezpieczeństwem w rolnictwie. Szczególne miejsce zajmie wystawa zwierząt hodowlanych i ozdobnych oraz konkursy kulinarne, jak „Podkarpackie Smaki Myśliwskie” i „Na Kulinarnym Szlaku Wschodniej Polski”. Wydarzeniom towarzyszyć będą degustacje, warsztaty i prezentacje tematyczne.
W sobotę 26 lipca, targi zostaną oficjalnie otwarte o godzinie 12:00 z udziałem gości i przedstawicieli instytucji. Tego dnia odbędą się także konkursy na najciekawsze stoisko oraz pokazy edukacyjne. Zwieńczeniem dnia będzie biesiada bieszczadzka z muzyką od godziny 18:00.
Zwierzęta, finały konkursów i koncert
Drugi dzień – niedziela 27 lipca – skupi się na prezentacjach zwierząt oraz aktywnościach związanych z hodowlą. Odbędą się między innymi konkursy „Najładniejsza stawka w grupie owiec” i „Najładniejsza stawka w grupie kóz”, a także uhonorowanie „Najmłodszego opiekuna zwierząt na wystawie”.Tego dnia zaplanowano również finały kulinarnych zmagań w ramach konkursu „Bitwa Regionów” oraz kontynuację pokazów edukacyjnych. Całość zakończy koncert zespołu Kordian, który wystąpi według planów w godzinach 17:00–18:00.
Komentarze (0)