Podczas konferencji prasowej wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul zapowiedziała, że oddział ginekologiczno-położniczy w szpitalu powiatowym w Lesku wznowi działalność z początkiem września. Towarzyszyły jej poseł na Sejm RP Joanna Frydrych oraz dyrektor Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie Teresa Gwizdak. Podkreślano nie tylko znaczenie decyzji o wznowieniu działalności oddziału, ale także szerszy kontekst – systemowe zmiany w funkcjonowaniu opieki zdrowotnej w regionie.
Początek procesu konsolidacji szpitali w Bieszczadach
Już na początku 2025 roku wojewoda Teresa Kubas-Hul podjęła działania zmierzające do konsolidacji trzech szpitali powiatowych: w Lesku, Ustrzykach Dolnych i Sanoku. W styczniu powołała zespół ekspercki, którego celem jest wypracowanie modelu wspólnego działania placówek. W skład zespołu weszli między innymi dyrektorzy szpitali, starostowie powiatów, przedstawiciele Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego, NFZ, sanepidu, inspekcji farmaceutycznej, Banku Gospodarstwa Krajowego i Izby Administracji Skarbowej. W prace zaangażowali się również parlamentarzyści – Joanna Frydrych i Marek Rząsa, a także przedstawiciele europoseł Elżbiety Łukacijewskiej i posła Bartosza Romowicza.Dotychczas zespół spotkał się sześć razy, analizując możliwości prawne, organizacyjne i finansowe połączenia szpitali. Kluczową koncepcją pozostaje utworzenie jednego zintegrowanego „Szpitala Bieszczadzkiego” z jednym Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym oraz przygotowaniem bilansu otwarcia i programu naprawczego. Brano pod uwagę między innymi model wspólnego SPZOZ-u utworzonego przez związek powiatów.
Fot. Jerzy Żygadło/PUW Rzeszów
Problem prawny i działania legislacyjne
Obowiązujące przepisy – ustawa o działalności leczniczej – nie pozwalają obecnie na tworzenie SPZOZ-ów przez związki jednostek samorządu terytorialnego. Dlatego wojewoda w styczniu zwróciła się do Ministra Zdrowia z wnioskiem o zmianę tych przepisów. Pomimo braku odpowiednich regulacji, strony – w tym dyrektorzy szpitali i starostowie – zadeklarowały dalszą wolę współpracy i utworzenia wspólnego szpitala, o ile zmiany prawne oraz finansowe zostaną zabezpieczone.
Czasowe zawieszenie działalności oddziałów w Lesku
W maju szpital w Lesku złożył dwa wnioski o czasowe zawieszenie działalności: oddziału dziecięcego (1 lipca – 31 października) oraz oddziałów ginekologiczno-położniczego i neonatologii (1 lipca – 31 sierpnia). Powodem była konieczność wykonania prac remontowych przystosowujących infrastrukturę do aktualnych wymogów sanitarnych i przeciwpożarowych. Wojewoda, po analizie wniosków i uzyskaniu dodatkowych informacji, wyraziła zgodę na czasowe zawieszenie, podkreślając, że nie oznacza ono zamknięcia oddziałów. Na czas remontów szpital w Lesku zapewni karetkę transportową z obsadą ratownika-kierowcy, ratownika medycznego i położnej oraz dodatkową położną wspierającą pracę SOR-u.
Spotkanie w Ministerstwie Zdrowia i wsparcie rządowe
W ubiegłym tygodniu w Ministerstwie Zdrowia odbyło się spotkanie poświęcone sytuacji szpitala w Lesku. Wzięli w nim udział: minister zdrowia Izabela Leszczyna, wiceminister Jerzy Szafranowicz, wojewoda Teresa Kubas-Hul, posłowie Joanna Frydrych i Marek Rząsa, wiceprezes NFZ Jakub Szulc, starosta leski Wojciech Stelmach, burmistrz miasta i gminy Lesko Adam Snarski oraz dyrektor SP ZOZ w Lesku Małgorzata Bryndza.Dyrektor szpitala Małgorzata Bryndza, przedstawiła realne problemy placówki – brak kadry neonatologicznej, zadłużenie wobec ZUS i trudności w zapewnieniu płynności finansowej. Minister Leszczyna wskazała, że sytuację takich placówek może poprawić nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, przyjęta właśnie przez Radę Ministrów.
Komentarze (0)