reklama
reklama

Bieszczady mają od teraz swojego świętego Strażnika

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz/Biuro Prasowe UMWP

Bieszczady mają od teraz swojego świętego Strażnika - Zdjęcie główne

Bieszczady mają od teraz swojego świętego Strażnika | foto Sebastian Stankiewicz/Biuro Prasowe UMWP

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościNa tle bogatej historii i duchowości Bieszczadów, w Ustrzykach Dolnych odsłonięto pomnik św. Michała Archanioła, symbolicznego Strażnika regionu. Umiejscowiony przy Sanktuarium Matki Bożej Bieszczadzkiej, ma przypominać o wartościach, które od wieków kształtowały tożsamość mieszkańców tych gór.
reklama

W Ustrzykach Dolnych, obok Sanktuarium Matki Bożej Bieszczadzkiej, stanął pomnik św. Michała Archanioła. Uroczystość jego odsłonięcia i poświęcenia odbyła się z udziałem przedstawicieli władz na różnym szczeblu. Wydarzenie połączone zostało z uroczystą mszą świętą odprawioną w intencji pielgrzymów, mieszkańców regionu, czcicieli Matki Bożej Bieszczadzkiej oraz św. Michała Archanioła.

Pomnik wpisuje się w duchowy krajobraz Bieszczadów, stanowiąc wyraz przywiązania do chrześcijańskich wartości i potrzeby trwałej obecności symboli wiary w przestrzeni publicznej.

To wyjątkowo wymowna i piękna inicjatywa, ukazująca nasze przywiązanie do wiary i wartości chrześcijańskich. Pomnik będzie nie tylko skłaniał do modlitwy, ale też zadumy i refleksji. Jest on symbolem jedności oraz siły ducha naszej wspólnoty, nad którą pragniemy, by czuwał

reklama

– podkreślił marszałek Władysław Ortyl.

Postać symboliczna i ponadczasowa

Św. Michał Archanioł od wieków zajmuje szczególne miejsce w duchowości Kościoła katolickiego. Tradycyjnie uznawany jest za obrońcę wiary, patrona sprawiedliwości i stróża Kościoła. Jego obecność w przestrzeni publicznej ma przypominać o walce dobra ze złem oraz duchowej ochronie nad wspólnotą wiernych. Inicjatorem oraz inwestorem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Ośrodek Myśli Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Komańczy.

Wierzymy, że pomnik św. Michała Archanioła stanie się nie tylko wyrazem naszej wiary, ale również istotnym elementem kulturowym i duchowym w przestrzeni Bieszczadów

reklama

– mówi prezes stowarzyszenia Adam Pęzioł.

Fot. Sebastian Stankiewicz/Biuro Prasowe UMWP

Autorem rzeźby jest Jacek Osadczuk, uznany artysta, znany z realizacji o charakterze sakralnym. Pomnik składa się z granitowej podstawy, na której umieszczona została wykonana w brązie figura Archanioła. Kompozycja wpisuje się estetycznie w otoczenie sanktuarium i przyciąga uwagę zarówno pielgrzymów, jak i mieszkańców.

Sanktuarium Matki Bożej Bieszczadzkiej

Nowy pomnik stanął w bezpośrednim sąsiedztwie jednej z najważniejszych świątyń Bieszczadów – Sanktuarium Matki Bożej Bieszczadzkiej w Ustrzykach Dolnych (Jasieniu). Historia tego miejsca sięga drugiej połowy XVII wieku, a sam kościół, wybudowany w stylu barokowym w 1740 roku, kryje cenne elementy wyposażenia sakralnego, w tym barokową ambonę z baldachimem rokokowym oraz zabytkową chrzcielnicę w formie łodzi, pochodzącą z XVIII wieku.

reklama

W ołtarzu głównym znajduje się kopia zaginionego w 1992 roku obrazu Matki Bożej Bieszczadzkiej z Rudek. Oryginał, przez wiele lat stanowiący centrum kultu, został skradziony i do dziś pozostaje nieodnaleziony. Niemniej, miejsce nie przestaje być celem licznych pielgrzymek, a jego duchowe znaczenie potwierdza między innymi wizyta św. Jana Pawła II, który modlił się tu jeszcze jako biskup.

Tradycja, która trwa

Sanktuarium, objęte od 1968 roku opieką księży Michalitów, pełni funkcję kościoła parafialnego pw. Wniebowzięcia Matki Boskiej. Obecność nowego pomnika nie tylko wzbogaca przestrzeń sakralną, ale także wpisuje się w szerszy kontekst duchowo-kulturowy regionu. To kolejne świadectwo tego, że Bieszczady, mimo zmian cywilizacyjnych, pozostają miejscem głęboko osadzonym w wartościach duchowych.

reklama

Odsłonięcie pomnika św. Michała Archanioła można postrzegać nie tylko jako wydarzenie religijne, ale również kulturowe – budujące wspólnotę i przypominające o roli symboli, które przez wieki jednoczyły ludzi wokół idei sprawiedliwości, ochrony i duchowej obecności.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
logo