Remont wieży widokowej znajdującej się na Korbani zakończył się w terminie i jest ona ponownie dostępna dla turystów.

Wieża widokowa wybudowana została w 2014 r. przez Nadleśnictwo Baligród na Korbani (894 m. n.p.m.) – szczycie położonym w paśmie Łopiennika i Durnej. W lutym br. Nadleśnictwo podjęło decyzję o gruntownym remoncie wieży, który zrealizowano w ramach środków pochodzących z funduszu leśnego.

Drewniana wieża ma trzy kondygnacje, ale i to wystarczy żeby dostrzec z niej Jezioro Solińskie, pasmo Otrytu i dolinę Sanu, a także Tarnicę, Bukowe Berdo, Smerek, Połoninę Caryńską i Wetlińską, Góry Słonne, pasmo Żukowa i pasmo Borżawa na Ukrainie. Warto wziąć lornetkę bo większość z wymienionych szczytów znajduje się w sporej odległości od Korbani.

Widok z wieży na Korbani
Fot. Saga

Ze względu na te fantastyczne widoki wieża jest chętnie odwiedzana przez turystów. Tuż obok wieży znajdują się ławo-stoły i miejsce na ognisko, warto przysiąść na piknik. Jest także wiata, w której można się schronić w razie niesprzyjającej pogody.

To może Cię zainteresować: Wieża widokowa „SZczerbanówka”

Na szczyt Korbani można się dostać zarówno z Bukowca, jak i z Polanek. W obu tych miejscach są darmowe parkingi. Dłuższy szlak – z Polanek prowadzi przez nieistniejącą już wieś Łopienka. W Łopience znajduje się najsłynniejsza bieszczadzka cerkiew, którą warto przy okazji zwiedzić. Krótsza trasa, (czas przejścia ok. 1 godz.) prowadzi z parkingu w Bukowcu przez las, więc w okresie letnim można skorzystać z przyjemnego chłodu.

Wieża widokowa w Bieszczadach
Fot. Ewa Wydrzyńska-Scelina