Niedźwiedzie zazwyczaj starają się unikać kontaktu z ludźmi i nie traktują człowieka jako potencjalnej ofiary – nie będą próbowały cię zjeść. Jednak zdarzają się osobniki przyzwyczajone do obecności ludzi, które nauczyły się korzystać z jedzenia pozostawionego przez ludzi, na przykład w śmietnikach lub porzuconych odpadach. Takie niedźwiedzie mogą celowo zbliżać się do ludzi w poszukiwaniu pożywienia. Choć przypadki te są w Polsce rzadkością, w Bieszczadach i ich bliskiej okolicy obserwujemy ich coraz więcej.
Bądź odpowiedzialnym turystą. Z życia wzięte
W ubiegłym roku, późnym wieczorem, kiedy przejeżdżaliśmy obok parkingu w jednej z bieszczadzkich miejscowości, zauważyliśmy turystę chodzącego w klapkach, niekompletnie ubranego i świecącego latarką. Wyraźnie czegoś szukał. Zapytałam, czy możemy mu pomóc. Odpowiedział, że przed chwilą zobaczył niedźwiedzicę z małymi przy płocie domku, w którym przebywał, i teraz próbuje ją odnaleźć, żeby zrobić zdjęcia (!). Toż to czyste szaleństwo!Taka nieznajomość zachowań zwierząt może skończyć się tragicznie. Narażanie się na bliskie spotkanie z niedźwiedziem to ogromne ryzyko, które może prowadzić do tragicznej w skutkach sytuacji.A spotkanie z niedźwiedzicą chroniącą swoje młode jest wyjątkowo niebezpieczne.
Turyści często nie zdają sobie sprawy, że takie działania mogą sprowokować atak. Niedźwiedzie są ostrożne, jednak nie są płochliwe i takie niespodziewane spotkanie, np. podczas żerowania lub w pobliżu gawry, może zakończyć się dramatycznie.
Jak przygotować się na takie niecodzienne wydarzenie i co zrobić, gdy stanie się rzeczywistością?
Przed wyjściem na bieszczadzkie szlaki koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem. Dowiesz się z niego, jak bezpiecznie poruszać się po bieszczadzkich szlakach i jak reagować w przypadku spotkania z niedźwiedziem, zapewniając tym samym bezpieczeństwo sobie i swoim towarzyszom. Wiedza na temat lokalnej fauny jest kluczowa, aby cieszyć się pięknem bieszczadzkiej przyrody bez narażania się na niepotrzebne ryzyko.
Co robić gdy spotkasz niedźwiedzia
Podczas bezpośredniego spotkania z niedźwiedziem kluczowe jest zachowanie spokoju. Nie wpadaj w panikę ani nie próbuj uciekać. Zamiast tego, postaraj się ocenić sytuację. Pod żadnym pozorem nie zbliżaj sie do niego.
- Jeśli niedźwiedź nie jest świadomy twojej obecności, wycofaj się cicho i powoli, kiedy nie patrzy w twoją stronę. Obserwuj go, ale nie krzycz, aby go nie zaskoczyć i nie sprowokować do ataku.
- Jeśli spotkasz młodego, ciekawskiego niedźwiedzia, pamiętaj, że jego matka prawdopodobnie jest niedaleko. Natychmiast zawróć i opuść to miejsce tą samą drogą, którą przyszedłeś.
- Podczas bliskiego spotkania nie patrz niedźwiedziowi w oczy, ponieważ to dla zwierząt sygnał agresji. Jeśli niedźwiedź się zbliża, pozostań na miejscu i mów stanowczym, ale spokojnym głosem. Jeśli się zatrzyma, zwiększ dystans, wycofując się powoli. Postaraj się zejść mu z drogi – być może tylko tego oczekuje.
- Jeśli niedźwiedź został sprowokowany, jak najszybciej zasygnalizuj mu swoje pokojowe intencje. Mów głośno i nie wykonuj gwałtownych ruchów. Opuść miejsce spokojnie, nigdy nie biegnij. Szarżujący niedźwiedź często chce tylko przestraszyć intruza i wycofa się, zanim dojdzie do bezpośredniego kontaktu. Fizyczne ataki są rzadkością.
- Jeśli widzisz, że dojdzie do bezpośredniego ataku, spróbuj odwrócić uwagę niedźwiedzia, kładąc przed sobą jakiś przedmiot np. plecak czy kurtkę.
- Jeśli spotkanie z niedźwiedziem przerodzi się w bezpośrednie zagrożenie, połóż się na brzuchu, lekko rozchyl nogi i spleć palce za głową. W ten sposób osłonisz głowę i kark. Zachowuj się biernie, aby wyglądać mniej groźnie. Kiedy niedźwiedź uzna, że nie stanowisz zagrożenia, odejdzie.
Niedźwiedź w Bieszczadach/fot. B. Prystasz/Fb Nadleśnictwo Baligród
Niedźwiedź stojący na tylnych łapach bada otoczenie, aby zweryfikować informacje zdobyte za pomocą słuchu i węchu. Wbrew popularnym przekonaniom z filmów, to że niedźwiedź stoi na dwóch łapach nie oznacza, że zamierza zaatakować.
Życzymy Wam (i sobie również), aby takie bliskie spotkanie nigdy nie miało miejsca.
Chcesz być na bieżąco z informacjami o Bieszczadach? Śledź nas na wBieszczady.pl!
Źródła:
- Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska
- carpathianbear.pl
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.