W tym artykule poruszamy 3 kwestie: przygotowanie dziecka do wyjazdu na narty, doboru odpowiedniego sprzętu i stroju oraz wyboru ubezpieczenia, w tym przypadku sportowego, o dodatkowe informacje znajdziesz na https://mubi.pl/ubezpieczenie-sportowe/.
Pierwszy wyjazd a wiek dziecka
W wielu publikacjach podaje się różny najniższy wiek dziecka, w którym może ono rozpocząć naukę jazdy na nartach. W jednych znajdziemy informacje, że jest to 2 czy 3 lata, a w innych, że malec powinien mieć przynajmniej 6 lat. Nieco starszy wiek zalecany jest, ponieważ około 6-7 roku życia dziecko ma już odpowiednio rozwinięte stawy i silne mięśnie, a buty i narty trochę ważą.Oczywiście każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Po drugie w przypadku dzieci różnica kilku miesięcy w rozwoju może być bardzo duża. Dodatkowo warto rozważyć zabranie malca na stok, jak będzie nieco starszy, ponieważ będzie się wtedy szybkiej uczył i lepiej rozumiał polecenia instruktora czy rodzica.
Przed pierwszym wyjazdem z dzieckiem na narty powinno być ono przygotowane kondycyjnie. Problemu nie będzie, gdy maluch jest aktywny, lubi sport i zajęcia fizyczne. Wtedy dodatkowy trening nie będzie konieczny. Gorzej, gdy dziecko spędza większość czasu przed telewizorem lub komputerem. Wtedy bez ćwiczeń z mamą lub tatą się nie obejdzie – polecane są pajacyki, przysiady czy podskoki.
A co z nauką jazdy? Doświadczeni rodzice, którzy mają cierpliwość i zdolności pedagogiczne mogą sami uczyć dziecko. Jednak o wiele szybciej nauczy się ono jeździć pod okiem instruktora (najlepiej prywatnego), który z pewnością zadba również o prawidłową technikę poruszania się na nartach.
Pozostaje jeszcze jedna kwestia do rozważenia – gdzie pojechać na pierwsze narty z dzieckiem? Najbezpieczniej jest wybrać polski ośrodek narciarski, ponieważ za granicą tylko nieliczne szkółki narciarskie zatrudniają instruktorów mówiących po polsku. Jednak można je znaleźć, więc wyjazd na przykład w Alpy, gdzie jest znakomita infrastruktura narciarska, również może być dobrym pomysłem.
Dobór narty i stroju
Kupno sprzętu narciarskiego i stroju do dziecka wiąże się z jednym błahym problemem. Maluchy bardzo szybko rosną, więc co sezon lub dwa trzeba kupować nowe. Dlatego warto rozważyć nabycie używanych rzeczy na jednym z popularnych serwisów. Wyjątkiem jest kask, który zawsze powinien być nowy i nieużywany. Dziecko na stoku powinno mieć:
- narty z wiązaniami,
- buty narciarskie,
- kask,
- gogle,
- kijki.
- kombinezon narciarski,
- bieliznę termiczną,
- rękawice i czapkę.
Ubezpieczenie to konieczność
Wyjazd na narty zawsze warto ubezpieczyć. W końcu każdemu może zdarzyć się upadek, a w szczególności dziecku, które ma małe doświadczenie na stoku. Zazwyczaj mówi się o wykupieniu ubezpieczenia turystycznego, również tego rozszerzonego o uprawianie narciarstwa, na zagraniczny wyjazd. A czy na polski stok takie ubezpieczenie może się przydać?
Ubezpieczenie narciarskie na wyjazd do ośrodka leżącego na terytorium Polski będzie różniło się od tego na wyjazd zagraniczny brakiem ubezpieczenia kosztów leczenia i akcji ratowniczej. Natomiast będzie zawierać ubezpieczenie NNW, z które poszkodowany otrzyma odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu, OC sportowe przydatne w przypadku spowodowania szkody osobom trzecim czy ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego, gdy ulegnie on zniszczeniu, uszkodzeniu lub zostanie skradziony
– wyjaśnia Tomasz Sowa, redaktor w mubi.pl.
Na wyjazd na narty z dzieckiem warto kupić ubezpieczenie narciarskie dla całej rodziny. W przypadku podróży za granicę dzieci i rodzice będą mogli liczyć na szeroką ochronę ubezpieczenia kosztów leczenia, assistance podróżnego, NNW, OC sportowe oraz ubezpieczenie sprzętu sportowego i bagażu.
Ubezpieczenie dla 3 osób (rodziców i dziecka) na tygodniowy wyjazd do Austrii można kupić już od 161 zł. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują różne warianty ubezpieczeń, więc warto porównać je ze sobą – zrobisz to szybko i wygodnie w porównywarce Mubi.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.