reklama

Z kociołka zielarki. Przytulia czepna

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Z kociołka zielarki. Przytulia czepna - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Legendy i zwyczaje
reklama

 

Ostrzyca, lepczyca, czepiadło to inne ludowe określenia tej niezwykłej rośliny. Przytulia występuje praktycznie wszędzie: lasach, łąkach, na podwórkach, polach, parkach i ogrodach. Drobne pędy od połowy do półtora metra są rozgałęzione, spoczywają na podłożu lub wspinają się. 

To może Cię zainteresować: Jak zadbać o włosy

Czterokanciaste łodygi posiadają zgrubiałe, owłosione węzły. W okresie od czerwca do sierpnia pojawiają się na niej drobne kwiatuszki. Surowiec lekarski to ziele przytulii pozyskiwane od wczesnej wiosny aż do jesieni. Wiosną oczyści oraz wzmocni cały organizm. Przytulia jest jednym z najbardziej skutecznych ziół względem oczyszczania układu limfatycznego, krwi oraz rozpuszczania zatorów. 

reklama

Przytulia czepna w medycynie ludowej

"W medycynie ludowej przytulia polecana jest w padaczce, histerii, pląsawicy, schorzeniach nerwowych, zatrzymaniu moczu. W dolegliwościach związanych z występowaniem piasku i kamieni. Przy wolu pomaga wielokrotnie powtarzane intensywne płukanie gardła herbatką z przytulii. Pewna kobieta poinformowała mnie, że po takiej kuracji nie tylko zniknęło wole, ustąpiło także schorzenie trzustki." ( M. Treben) 

Zastosowanie

Świetnie oczyszcza układ limfatyczny – wzmacnia odporności, rozpuszcza zatory. Używana w poważnych chorobach układu limfatycznego, migdałków. Redukuje obrzęki oraz stany zapalne węzłów chłonnych. Oczyszcza krew, wzmacnia układ krążenia. Działa przeciw niedokrwistości i obrzękom. Niweluje przekrwienie dróg oddechowych. Redukuje nadmiar śluzu z organizmu, obrzęki, wzdęcia, a także przywraca prawidłową gospodarkę nawodnienia w organizmie. Wzmacnia między innymi: wątrobę, trzustkę i śledzionę. Sprawdzi się w leczeniu żółtaczki, kamicy nerkowej, choroby wrzodowej, prostaty i hemoroidów. 

reklama

Przeczytaj również: Zakątek Szeptuchy

Sposób przygotowania

"Odwar z rośliny, gotowany 10 minut, jest dobry do przemywania ran i wyprysków, cery tłustej i ze zmianami ropnymi, zasobny w krzemionkę i związki fenolowe – doustnie przy zapaleniu gardła, biegunce. Macerat ze świeżej rośliny na wodzie zdrojowej chłodnej (aby nie zniszczyć białek), sporządzać przez zalanie przemielonego świeżego ziela i pozostawienie na 6 godzin. Pić po 100 ml przy dyspepsji i niedoczynności enzymatycznej trzustki oraz żołądka. Ponadto przy słabym trawieniu białek i stosowaniu odżywek białkowych dla sportowców. Przytulia pomoże w trawieniu i przyswajaniu białka oraz zwiększy tolerancje przewodu pokarmowego na koncentraty białkowe w odżywkach."  dr H. Różański 

reklama

To tylko niektóre właściwości tej cudownej roślinki.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama