reklama

Cerkiew w Radoszycach. "Wirtualna Komańcza – szlakiem architektury drewnianej, krzyży i kapliczek” [FILM]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Cerkiew w Radoszycach. "Wirtualna Komańcza – szlakiem architektury drewnianej, krzyży i kapliczek” [FILM] - Zdjęcie główne

fot. gorypolskie.eu

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura sztuka tradycjaGmina Komańcza promuje obiekty architektury drewnianej w ramach projektu „Wirtualna Komańcza – szlakiem architektury drewnianej, krzyży i kapliczek” . Dziś film o cerkwii w Radoszycach
reklama

Cerkiew pw.św. Dymitra  w Radoszycach, początkowo prawosławna, następnie unicka, istniała od 1507. Obecna świątynia została wzniesiona w 1868 roku i poświęcona w cztery lata później. W 1896 wnętrze cerkwi zostało odnowione.

reklama


Niestety cerkiew poniosła poważne straty w 1944, kiedy kilka pocisków uderzyło w jego dach i kopuły. Z kolei W 1947, w czasie Akcji Wisła, żołnierze obrabowali cerkiew, kradnąc komplety strojów liturgicznych, kielichy i trzy dzwony.

Od 1948 roku cerkiew użytkowna jest jako kościół rzymsko-katolicki  pw. Matki Bożej Wspomożycielki. Oficjalne przejęcie cerkwi nastąpiło w 1971 roku. W 1991 roku skradziono wszystkie ikony z rzędu prazdników, które musiały zostać zastąpione  kopiami.

Cerkiew posadowiona jest na wzgórzu. W jej najbliższym otoczeniu  znajdował się cmentarz, z którego pozostał jeden nagrobek z 1868. Przed świątynią stoi okazała murowana dzwonnica parawanowa z trzema wieżyczkami.

reklama

Więcej informacji i ciekawostek usłyszycie w filmie GOK Komańcza. Będziecie też mogli obejrzeć wnętrze świątyni.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama