reklama

Cerkiew w Rzepedzi. „Wirtualna Komańcza – szlakiem architektury drewnianej, krzyży i kapliczek”. [VIDEO]

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: GOK Komańcza

Cerkiew w Rzepedzi. „Wirtualna Komańcza – szlakiem architektury drewnianej, krzyży i kapliczek”.  [VIDEO] - Zdjęcie główne

foto GOK Komańcza

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura sztuka tradycja Gmina Komańcza promuje obiekty architektury drewnianej w ramach projektu „Wirtualna Komańcza – szlakiem architektury drewnianej, krzyży i kapliczek” z programu Działaj Lokalnie. Dziś film o cerkwii w Rzepedzi
reklama

Cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy  powstała w 1824 na miejscu wcześniejszej. W 1869 uzupełniono jej wyposażenie wnętrza o ikonostas, w 1896 – przebudowano. Cerkiew była czynna do Akcji „Wisła”, kiedy ukraińscy mieszkańcy okolicy zostali wywiezieni, a Ludowe Wojsko Polskie splądrowało wnętrze, zabierając m.in. wszystkie dzwony.

Cerkiew zaadaptowano na rzymskokatolicką kaplicę pogrzebową, dzięki czemu uniknęła całkowitej ruiny. W latach 1970-1973 została wyremontowana z oddolnej inicjatywy pozostałych na miejscu (lub powracających) grekokatolików mimo przejawów represji ze strony SB.

W 1976 rzymskokatolicki biskup przemyski wyraził zgodę na otwieranie cerkwi w najważniejsze święta. W 1987 cerkiew została otwarta na stałe. Obecnie jest wykorzystywana wspólnie przez katolików obrządku łacińskiego i bizantyjskiego.

Więcej informacji o cerkwii w Rzepedzi znajdziecie w filmie Gminnego Ośrodka Kultury w Komańczy.

VIDEO

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama