reklama

Jak Bojkowie chronili siebie i swoje domy przed złymi mocami?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: NAC - Archiwum fotograficzne Henryka Poddębskiego

Jak Bojkowie chronili siebie i swoje domy przed złymi mocami? - Zdjęcie główne

foto NAC - Archiwum fotograficzne Henryka Poddębskiego

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura sztuka tradycjaOd zawsze ludzie próbowali chronić siebie i swoich bliskich przed wszelkim niebezpieczeństwem : chorobami, złymi mocami, urokami itp. Służył temu cały arsenał "środków zaradczych".
reklama

Nie inaczej było u Bojków. Bojkowie potrafili w sposób trwały i niezmienny zachować obyczaje swoich przodków. I choć byli bardzo religijni to jednak wierzyli w zjawiska nadprzyrodzone.

Stosowali więc różnorodne środki i rytuały (apotropeiony) , które miały chronić ich przed wszelkim złem. Do apotropeionów należą między innymi malowane w określonych miejscach i w określonym czasie znaki.

Jak pisze dr Olga Solarz na blogu Magia ludowa Karpat:

W Karpatach znaki ochronne malowano w czasie święta Jordanu po powrocie z cerkwi. Były to najczęściej krzyże, ale zdarzały się również "trójce" - jak widać na zdjęciu - czyli symbole nawiązujące do trójdzielnej budowy świata.

reklama

Miały być błogosławieństwem dla domu i ochroną przed złymi mocami. W polskiej tradycji na drzwiach pisze się K+M+B. Z kolei religijni Żydzi na framudze wieszali mezuzę, czyli zwitek pergaminu z fragmentami Tory. 

Wszystkie te znaki miały i mają to samo zadanie: chronić i ustanawiać granicę między światem swoim i bezpiecznym, a obcym i złowrogim. Różne kultury, religie, obyczaje, ale potrzeba bezpieczeństwa zawsze ta sama. Ludzka. 

https://www.facebook.com/magialudowakarpat/photos/a.105616521442615/111445577526376/

Na zdjęciu z lat trzydziestych bojkowska młoda para w odświętnych strojach. Po obu stronach wejścia do chyży widać  namalowane znaki.

reklama

Zdjęcie Narodowe Archiwum Cyfrowe; Archiwum fotograficzne Henryka Poddębskiego

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama