Nowy ośrodek turystyczny Grupy PKL będzie wyjątkowy ze względu na lokalizację i jedyne w skali Polski atrakcje turystyczne.

Właścicielem Polskich Kolei Linowych, jest pośrednio fundusz inwestycji infrastrukturalnych, którego częścią portfela inwestycyjnego zarządza Polski Fundusz Rozwoju SA (PFR)

Niezwykła inwestycja w niezwykłym miejscu

Zarówno Solina, jak i Bieszczady wśród turystów uznawane są za jedne z najbardziej magicznych i atrakcyjnych miejsc w naszym kraju. Wyróżniają je przede wszystkim niezwykle malownicze krajobrazy, spektakularna żywiołowość natury oraz możliwość spędzenia czasu w otoczeniu dzikiej przyrody.

kolej-na-soline-jezioro-solinskie
fot. PKL

Prezentowany dziś nowy ośrodek turystyczny jest jedną z modelowych inwestycji PKL w ramach aktualnej strategii spółki. Naszym celem dla PKL jest stworzenie atrakcyjnej, całorocznej oferty turystyczno-rekreacyjnej, w sposób budujący wartość spółki. Chcemy, przy współpracy z lokalnymi społecznościami, wykorzystać potencjał największych regionów turystycznych, przy jednoczesnym zachowaniu naturalnych walorów środowiskowych. Inwestycja w Solinie doskonale wpisuje się w taką strategię. Bieszczady to wyjątkowy region, z ogromnymi walorami krajobrazowo-przyrodniczymi. Jestem przekonany, że potencjał turystyczny tego miejsca w połączeniu z odpowiednią ofertą i dalszą wzorową współpracą z lokalnych władzami spowodują, że już niedługo ten region stanie się jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów w Polsce

– powiedział Paweł Borys, prezes PFR.

To może Cię zainteresować: Budowa zapory w Solinie

Grupa PKL jest touroperatorem turystycznym i stawia sobie za cel zapewnienie wyjątkowych przeżyć wszystkim, którzy odwiedzają jej ośrodki turystyczne. Zgodnie z przyjętą strategią rozwoju, PKL przystąpiły do realizacji inwestycji i rozpoczęły budowę widokowej kolei linowej. Kolej linowa będzie przebiegać nad solińską zaporą, długość jej trasy wyniesie ponad 1,5 km. 

kolej-na-soline-stacja-kolejki
wizualizacja PKL

– Rozpoczęcie budowy kolei widokowej nad zaporą w Solinie w roku 85-lecia Grupy PKL ma wymiar symboliczny. Chcielibyśmy, żeby nowy ośrodek PKL, który budujemy nad Soliną był główną atrakcją regionu. Turyści, którzy odwiedzą Solinę w przyszłym roku będą mogli zobaczyć piękne widoki i bieszczadzką przyrodę z zupełnie nowej perspektywy – wagonika kolei PKL

– mówi Daniel Pitrus, prezes PKL

Wyjątkowość inwestycji PKL

Podróż 8-osobowym wagonikiem kolei linowej rozpocznie się od stacji Plasza, którą zlokalizowano przy solińskim deptaku. Stąd turyści podziwiając monumentalną zaporę oraz panoramę jeziora solińskiego wyruszą w podróż do stacji położonej na górze Jawor.

Godnym uwagi jest fakt, że na trasie kolei znajdować się będzie pięć podpór o różnych wysokościach. Pasażerowie wagonika będą mogli podziwiać spektakularne widoki z różnych poziomów. Najniższa podpora osiągnie wysokość 17 metrów, a najwyższa 75 metrów i będzie to najwyższa podpora kolei linowej w Polsce.

kolej-na-soline-podpory-kolejki-gondolowej
wizualizacja PKL

Na ponad półtorakilometrowej trasie kolei gondolowej PKL wagony pokonają odległość aż 682 metrów pomiędzy podporami nr 2 i 3. Będzie to rekordowa odległością w naszym kraju.

Wieża widokowa na górze Jawor

To z niej turyści z wysokości 50 metrów zobaczą trasę, którą pokonali ośmioosobowym wagonikiem kolei linowej. Z wieży będzie się rozciągał zapierający dech w piersiach widok na bieszczadzki krajobraz wraz z jeziorem solińskim. Będzie stąd widać także zaporę. Również tutaj, przy wieży widokowej wybudowana zostanie karczma wpisana w krajobraz otoczenia góry Jawor i wieży widokowej.

kolej-na-soline
wizualizacja PKL

Dodatkową atrakcją nowego ośrodka turystycznego Grupy PKL i PFR w Solinie będzie park tematyczny zlokalizowany na powierzchni 4,7 hektara na zboczu góry Jawor, w którym każdy, będzie mógł aktywnie spędzić czas, a także poznać legendarną historię tego wyjątkowego regionu Polski, odkrywając Bieszczady na nowo.

– To historyczna chwila dla Gminy Solina, Bieszczad oraz całej polskiej turystyki. Budowana kolej widokowa PKL nad Zaporą w Solinie to dla naszego regionu ogromna szansa na uatrakcyjnienie tego miejsca. Realizowana inwestycja daje naszemu regionowi nowe otwarcie, rozszerzając ofertę turystyczną oraz stwarzając nowe miejsca pracy dla mieszkańców

– mówi Adam Piątkowski, Wójt Gminy Solina.

PKL stawia na nowoczesne, bezpieczne i jakościowe rozwiązania

Kolej w Solinie zostanie wyposażona w najnowsze technologie, które zapewnią najwyższy standard bezpieczeństwa a systemy napędu awaryjnego oraz newralgiczne elementy kolei zostaną zdublowane oraz umożliwią bezpieczne sprowadzenie pojazdów do stacji.

Podczas montażu rozciągania liny kolei także zostaną wykorzystane nowoczesne technologie. Za pomocą specjalistycznego drona zostanie rozciągnięta pierwsza lina o średnicy 4 mm wykonana z kevlaru, a następnie rozmieszczone zostaną liny docelowe o długości 3080 metrów.

Koszt inwestycji ośrodka turystycznego w Solinie, który buduje Grupa PKL i PFR szacowany jest na poziomie 110 mln złotych.

Źródło: PKL, red.