Jezioro Solińskie oraz zapora ze względu na swój charakter – połączenie natury z techniką – przyciągają wielu turystów od lat. To właśnie w tej wyjątkowej lokalizacji Polskie Koleje Linowe tworzą nową, atrakcyjną ofertę turystyczną. 

Kolej gondolowa nad Soliną – podpory już gotowe

Trasę kolejki gondolowej poprowadzono od stacji Plasza – od strony deptaka – aż do Góry Jawor. Stąd zobaczycie spektakularne widoki na panoramę Bieszczad, w tym Jezioro Solińskie.  

kolej-gondolowa-widoki
Fot. PKL

Przypominamy, że na trasie kolei gondolowej znajdować się będzie pięć podpór o różnych wysokościach. Dlatego pasażerowie wagonika będą mogli podziwiać niezwykłe krajobrazy, jezioro oraz monumentalną solińską zaporę z różnych wysokości. 

kolej-gondolowa-nad-solina-podpo
ry
Fot. PKL

Przeczytaj również: Budowa zapory. To zmieniło życie tysiącom mieszkańców

Podpory są już gotowe, w tym podpora nr 3 – licząca 75 metrów – najwyższa podpora kolei linowej w Polsce. Wraz z nią zostały postawione także pozostałe cztery podpory – o wysokości 48, 28, 19 i 17 metrów.

Trwają prace związane z realizacją bieszczadzkiej inwestycji

Prace związane z powstaniem nowego ośrodka w Solinie są prowadzone zgodnie z planem. W Solinie powstały budynki stacji kolei linowej. To w nich zaczynać będą swoją podróż wagonikiem goście odwiedzający latem przyszłego roku nowy ośrodek turystyczny PKL.

Postawiono już nie tylko budynki obu stacji, ale także wszystkie podpory kolei gondolowej budowanej nad Soliną. W kolejnych etapach budowy zaplanowano prace związane z rozciąganiem liny kolei. Bedzie to wyjątkowy etap powstawania kolei widokowej nad Soliną i bardzo nowoczesna oraz ciekawa część prac montażowych. PKL postawiło na nowoczesne rozwiązania, dlatego podczas montażu i rozciągania liny kolei zostaną wykorzystane wyjątkowe technologie.

Za pomocą nowoczesnego i specjalistycznego drona zostanie rozciągnięta pierwsza lina z kevlaru o średnicy 1 mm, za nią kolejno liny o średnicy 3 mm, 10 mm oraz 24 mm. Dopiero po tym etapie zakładana i zamontowana będzie właściwa lina, na której w przyszłości poruszać będą się gondole kolei PKL. Te bardzo specjalistyczne prace nad zaporą w Solinie zaplanowane są jeszcze w tym roku. 

W przyszłym roku zaplanowane zostało dokończenie konstrukcji wieży widokowej, prace elewacyjne i wykończeniowe, a także zagospodarowanie terenu ośrodka PKL Solina. 

Solina dzięki pięknej przyrodzie Bieszczad i monumentalnej zaporze, a już wkrótce, także kolei widokowej pokaże nam, jak ogromną siłę natury ma to miejsce. Chcemy zadbać o każdy szczegół tak, by nowa atrakcja turystyczna w Solinie była sposobem na poznanie i odkrycie tego miejsca na nowo i z innej perspektywy 

– mówi Daniel Pitrus, prezes zarządu PKL.

Na zakończenie warto wspomnieć, że zięki tej inwestycji już niebawem zobaczymy bieszczadzkie krajobrazy z innej perspektywy niż dotychczas.  Z wysokości wagonika kolei gondolowej i wieży widokowej.

Żródło: PKL