reklama

Solina w zimie. To czas, kiedy ta turystyczna miejscowość staje się oazą spokoju i niesamowitych krajobrazów [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Solina w zimie. To czas, kiedy ta turystyczna miejscowość staje się oazą spokoju i niesamowitych krajobrazów [ZDJĘCIA, WIDEO] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
43
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
Jezioro Solińskie i okoliceSolina to jedna z tych miejscowości, której nazwa większości osób wydaje się być bardzo dobrze znana, a jej brzmienie kojarzone jest przede wszystkim z zaporą wodną, jeziorem oraz koleją gondolową. Latem odwiedzenie tego miejsca jest dla wielu niemal obowiązkiem, jednak w okresie zimowym możemy zaznać tu prawdziwego spokoju w otoczeniu krajobrazu niczym z bajki.
reklama

Jedną z największych atrakcji Soliny i całych Bieszczadów rozumianych w kontekście turystycznym (Solina geograficzne leży w Górach Sanocko-Turczańskich) jest zapora wodna, którą można zwiedzić zarówno od wewnątrz, jak i przejść jej koroną. Towarzyszy temu piękny widok na Jezioro Solińskie i okoliczne wzgórza dodające dodatkowego klimatu. To właśnie o tych zalesionych wzniesieniach śpiewał Wojciech Gąssowski w piosence „Zielone wzgórza nad Soliną”. Spacerując przez zaporę w okresie letnim, gdy popatrzymy w dół na taflę jeziora zauważymy sporą ilość ryb, głównie klenie.

reklama

„Bieszczadzkie Krupówki”, zapora i atrakcje wodne

Na zaporę możemy wejść od dwóch stron. Jedna z nich zaczyna się tuż przy drodze wojewódzkiej nr 895 w kierunku Polańczyka. Spacer rozpoczynamy na tak zwanych „Bieszczadzkich Krupówkach” mijając wiele punktów gastronomicznych, straganów sprzedawców pamiątek, zabawek, rękodzieła czy budek z lodami, goframi i serkami. Podczas weekendu majowego, czerwcowego czy wakacji, są dni, że ze względu na dużą ilość turystów, trudno przejść. Oczywiście taki widok może tylko cieszyć, gdyż wpływa to pozytywnie na lokalną szeroko rozumianą branżę turystyczną. Po przejściu około 200 metrów dochodzimy do zapory. Przed wejściem znajduje się tablica informacyjna, która w skrócie przedstawia parametry budowli, moc elektrowni czy historię powstania.

reklama

Fot. Kamil Mielnikiewicz

Przejście przez zaporę to dystans 664 metrów. Po drugiej stronie (od strony góry Jawor) znajdziemy jeszcze więcej punktów gastronomicznych oraz straganów z pamiątkami i wieloma innymi produktami. Tutaj też usytuowane są miejsca noclegowe o różnym standardzie i bezpośredni dostęp do wody. W sezonie letnim istnieje możliwość bezpiecznej kąpieli pod czujnym okiem ratowników Bieszczadzkiej Grupy WOPR, zabawy w parku rozrywki, a także wypożyczenia sprzętu wodnego czy przepłynięcia się statkiem spacerowym.

Najnowsza atrakcja w Solinie

Od początku lipca 2022 roku, Solina stała się jeszcze bardziej turystycznie atrakcyjną miejscowością, a to dzięki kolei gondolowej prowadzącej z góry Plasza (dolna stacja) na Jawor (górna stacja), gdzie zlokalizowana jest wieża widokowa o wysokości 55 metrów. Jest tu także przeszklony chodnik, czyli tak zwany „skywalk”, kawiarnia, karczma „Jawor” oraz Park Tematyczny „Tajemnicza Solina”. Przejazd gondolą zajmuje nieco ponad 5 minut, jednak widoki z góry potrafią zaprzeć dech w piersiach.

reklama

Fot. Kamil Mielnikiewicz

Solina w okresie zimowym

Solina w zimie, w rozumieniu przenośnym, nie jest tym samym miejscem co w lecie. W najzimniejszych miesiącach roku, możemy zaznać tu prawdziwej ciszy i spokoju, a dodatkowo niesamowity krajobraz drzew spowitych białym puchem tworzy bajkowy klimat, który zrelaksuje niemal każdego. Zarówno po jednej, jak i po drugiej stronie zapory otwarte są nieliczne lokale gastronomiczne i stragany. Dla niektórych gestorów branży turystycznej jest to moment przygotowań do sezonu, który na tym terenie rozpoczyna wraz z początkiem długiego majowego weekendu.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama