reklama
reklama

Niski poziom wody w Jeziorze Solińskim. Odsłonięty brzeg na Cyplu w Polańczyku [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Kamil Mielnikiewicz

Niski poziom wody w Jeziorze Solińskim. Odsłonięty brzeg na Cyplu w Polańczyku [ZDJĘCIA, WIDEO] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
13
zdjęć

Jezioro Solińskie z Polańczyka | foto Kamil Mielnikiewicz

Udostępnij na:
Facebook
Jezioro Solińskie i okoliceNiski poziom wody w Jeziorze Solińskim po raz kolejny stał się zauważalny. Charakterystyczne dla tego okresu zjawisko obniżenia poziomu wody odsłoniło brzegi jeziora i spowodowało pojawienie się Wyspy Okresowej. Przyczyną tego stanu rzeczy jest utrzymująca się hydrologiczna niżówka spowodowana brakiem opadów.
reklama

Od pewnego czasu mieszkańcy oraz turyści przebywający nad Jeziorem Solińskim mogą zaobserwować niski poziom wody. Zjawisko to nie jest jednak nowe, a wyraźnym jego wskaźnikiem jest chociażby Wyspa Okresowa, której pojawienie się zawsze jest oznaką spadku poziomu jeziora. Oprócz tego, że można ją teraz dostrzec gołym okiem, równie wyraźnie widać odsłonięte brzegi jeziora, szczególnie na Cyplu w Polańczyku. Obecnie, w miejscu, gdzie zazwyczaj można było zobaczyć wodę, odsłonięty jest suchy teren.

reklama

Takie obniżenie poziomu wody nie jest jednak niczym nadzwyczajnym. Sytuacja powtarza się cyklicznie, szczególnie na początku jesieni. Podobnie było w ubiegłym roku. Jak informuje portal wBieszczady.pl, Marcin Poznań, rzecznik prasowy PGE Energia Odnawialna, głównym powodem tej sytuacji jest hydrologiczna niżówka, spowodowana długotrwałym brakiem opadów deszczu.

Według danych na godzinę 06:00 dnia 9 października, poziom wody w Jeziorze Solińskim wynosił 413,20 m n.p.m. Obniżony stan wody wynika z niżówki hydrologicznej (niski stan wód podziemnych z powodu utrzymującego się braku opadów) i jest jedynym powodem niższego poziomu. Elektrownia pracuje z minimalnym odpływem

– wyjaśnił Marcin Poznań.

Rzecznik prasowy PGE Energia Odnawialna dodaje, że obecny bilans wody wpływającej i wypływającej z jeziora wskazuje na to, że dopływ wynosi 8,0 m³/s, natomiast odpływ to 9,0 m³/s. Oznacza to, że w jeziorze ubywa więcej wody, niż do niego wpływa, co bezpośrednio wpływa na obniżenie poziomu. Jest to proces naturalny, zwłaszcza przy obecnym braku opadów, który negatywnie wpływa na zasoby wód powierzchniowych i podziemnych.

reklama

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama